The predictability of university teachers' autonomy based on the use of post-method pedagogy in Turkish Efl context
Türkiye yabancı dil bağlamında yöntem sonrası pedagoji kullanımına dayalı olarak üniversite öğretmenlerinin özerkliğinin tahmin edilebilirliği
- Tez No: 901870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ORUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Öğretmen özerkliği, Yabancı Dil Olarak İngilizce'de (EFL) kritik bir rol oynamaktadır ve önceki çalışmalar, öğretmenler açısından gerekli özerkliğin eksikliğinin, EFL öğretmenlerinin eğitim süreçleri ve uygulamalarıyla ilgili yaşadıkları temel sorunlardan biri olduğunu göstermektedir. Öğretmen özerkliğini artırmanın temel yollarından birinin, öğretmenlere öğretim teori ve uygulamalarını seçmede bağımsızlık sağlamanın yanı sıra onları ölçme ve değerlendirmenin bir parçası haline getirmenin olduğu ileri sürülmektedir. Bu bağlamda, esas olarak öğretmenlere kendi öğretim stratejilerini seçme özgürlüğü ve özerkliği verilmesini ve onların teorileştirmelerini ve kendi teorilerine uygun olarak pratik yapmalarını sağlamayı öneren yöntem sonrası pedagojinin dil öğretiminde uygulanması, dil öğretiminde hayati derecede önemli görülmektedir. Yöntem sonrası pedagoji ve öğretmen özerkliğinin kullanımına atıfta bulunularak, öğretmen özerkliği ve bunun yöntem sonrası pedagoji kullanımıyla ilişkisi üzerine, özellikle de İngilizce yabancı dil bağlamında, sınırlı sayıda çalışmanın olduğu kabul edilir. Bu çalışma, üniversite öğretmenlerinin özerkliğinin, yöntem sonrası pedagoji kullanımına dayalı olarak öngörülebilirliğini incelemeyi ve öğretmenlerin özerklik düzeyi ile Türkiye'deki yabancı dil yabancı dil bağlamında yöntem sonrası pedagoji kullanımı arasındaki olası bağlantıyı ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.İki yapı arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak için bu çalışmaya İstanbul ilindeki hem özel hem de devlet üniversitelerinde görev yapan İngilizce yabancı dil eğitmenleri katılmıştır. Araştırmada nicel bir veri toplama aracı kullanıldığı için ilişkisel tarama desenine sahip betimsel bir çalışma olarak yorumlanabilir. Araştırmanın verileri, Pearson ve Hall (1993) tarafından geliştirilen birölçek ve Öğretmen Özerklik Ölçeği'nin (TAS) uygulanmasıyla İstanbul'da üniversite düzeyinde çalışan 195 İngilizce okutmanından toplanmıştır. Sonuçların analizinde SPSS IBM yazılımı kullanıldı. Araştırmanın bulguları, İngilizce öğretmenlerinin özerklik düzeylerinin düşük ila orta düzeyde olduğunu; ancak özerkliğin türüne ilişkin farklılıklar gösterdiler. Bulgulara ilişkin olarak, yöntem sonrası pedagoji kullanımı ile öğretmenlerin özerklik düzeyi arasında bir bağlantı olduğu, ancak yöntem sonrası pedagoji kullanım düzeyinin İngilizce öğreten öğretmenler arasında da düşük olduğu keşfedilmiştir. Ayrıca yaş, cinsiyet, öğretmenlik tecrübesi, haftalık ders saati, kurum türü, eğitim derecesi, işyerinde benimsenen sistem ve kurumun olanakları gibi faktörlerin de öğretmen özerkliği düzeyini etkilediği tespit edilmiştir. Katılımcı yabancı dil öğretmenleri arasında post-yöntem kullanımı olarak. Bu nedenle, İngilizce öğretmenlerinin post-yöntem kullanımının olumlu ve özgürleştirici etkisinin farkında olmaları ve özerklik düzeylerine katkıda bulunduğunu kabul etmeleri önerilir.
Özet (Çeviri)
Teacher autonomy plays a critical role in English as a Foreign Language (EFL) and previous studies display that lack of required autonomy on the part of teachers is one of the main problems experienced by EFL teachers regarding their educational processes and implementations. One of the essential ways to increase teacher autonomy is claimed to provide teachers with independence in choosing their teaching theories and practices as well as making them a part of evaluation and assessment. In this regard, implementing post-method pedagogy in language teaching, which principally suggests giving teachers the freedom and autonomy to select their own teaching strategies and enabling them to theorize what they practice and practice in accordance with their theories is seen as crucially important in language teaching. With reference to the use of post-method pedagogy and teacher autonomy, it was acknowledged that there was a limited number of studies on teacher autonomy and its relation to post-method pedagogy use, particularly in the Turkish EFL context. This study aims to examine the predictability of university teachers' autonomy based on their use of post-method pedagogy and unearth any possible link between teachers' autonomy level and their use of post-method pedagogy in the Turkish EFL context. To reveal the link between the two constructs, EFL instructors employed at both private and state universities in the Istanbul province participated in the current study. Since a quantitative data collection tool is employed for the study, it can be construed as a descriptive study with a correlational survey design. The data for the study was collected from 195 EFL instructors working at university level in Istanbul with the implementation of a background questionnaire and Teacher Autonomy Scale (TAS) developed by Pearson and Hall (1993). The SPSS IBM software was used for the analysis of the results. The findings of the study revealed that EFL teachers' autonomy level was low to moderate; however, they showed variance regarding the type of autonomy. In relation with the findings, it was discovered that there was a link between the use of post-method pedagogy and the teachers' autonomy level although the level of use of post-method pedagogy was low among EFL teachers as well. In addition, factors such as age, gender, years of teaching experience, teaching hours per week, institution type, the degree of education, adopted system at the workplace, and facilities of the institution were found to affect the level of teacher autonomy as well as the use of post-method among the participating EFL teachers. Therefore, it is recommended for the EFL teachers to be cognizant of the positive and liberating impact of the use of post-method and acknowledge its use as it adds to their autonomy level.