Piyasa ve devlet ekseninde F. A. Hayek ve düşünceleri
F. A. Hayek and his ideas in the context of market and state
  1. Tez No: 148631
  2. Yazar: SALİH ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BEŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma temel anlamda, iktisadi ve siyasi düşünce tarihinde belki de en çok tartışılan konuların başında gelen piyasa ve devlet mefhumlarına ilişkin olarak, 20. yyAda klasik liberal okulun en önemli temsilcilerinden birisi olarak kabul edilen F. A. Hayek'in görüşlerini ve katkılarım aktarmayı hedeflemektedir. Sosyal bilimler sahasının iktisat, siyaset, hukuk, psikoloji ve metodoloji gibi çok çeşitli alanlarına katkıda bulunmuş, çok yönlü bir filozof olan Hayek'in piyasa ve devlete ilişkin görüşleri de yine bu çok yönlülük çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu bağlamda öncelikle onun piyasa ve devlete ilişkin düşünceleri ve bu düşüncelerin arkaplanlan ayrı ayn değerlendirilmiş, sonuçta ise düşünürün piyasa ve devlete ilişkin düşünceleri bir eksene oturtularak konumlandınlmıştır. Anahtar Kelimeler F. A. Hayek, Piyasa, Devlet, Liberalizm.
Özet (Çeviri)
The main object of this thesis is to assess critically Hayek's Ideas and contribituons, with special reference to his notions of market and state. Hayek has made many contribituons to the field of economics, politics, law, psychology, and methodology. Therefore, his notions of market and state have bees dealth with in several aspects. In this context, I firstly discuss the background of his ideas related to market and state, and then evaluate them critically. Keywords F.A. Hayek, Market, State, Liberalism.