İlköğretim 1. kademede görev yapan sınıf öğretmenlerinin resim-iş dersi ile ilgili almış oldukları eğitimlerinin belirlenmesine ilişkin bir çalışma
A study on the efficacy level of art classes the classroom teachers took during their undergraduate programme
  1. Tez No: 148644
  2. Yazar: EROL EVGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kurum Tez Başlığı Tez Yazan Tez Danışmanı Tez Türü, Yıı Sayfa Adedi : Z. K. Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı : Sınıf öğretmenlerinin Resim-İş Dersi ile İlgili Almış Oldukları Eğitim Düzeylerinin Belirlenmesine İlişkin Bir Çalışma Erol Evgin Yrd. Doç. Hakan Pehlivan Yüksek Lisans Tezi, 2004 88 ÖZET Bu araştırmanın amacı; İlköğretim I. kademede görev yapan sınıf öğretmenlerinin Resim-İş dersi ile ilgili almış oldukları eğitimin yeterlilik derecesinin belirlenmesidir. Araştırma, 2003-2004 eğitim ve öğretim yılında Karabük ili merkezindeki 21 ilköğretim okulunda görev yapan 150 sınıf öğretmeninden elde verilerle gerçekleştirilmiştir. Araştırma için gerekli bilgilerin toplanmasında sımf öğretmenleri ile anket çalışması yapılmış, öğretim elemanları ile ise görüşme tekniği uygulanmıştır. Anket sonuçlan SPSS programı eşliğinde değerlendirilmiştir. Sınıf öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu yüksek öğrenim hayatlarında Resim-İş dersi ile ilgili yeterli düzeyde eğitimi alamadıklan ve mesleki hayatlannda Resim-İş dersi ile ilgili herhangi bir hizmetiçi eğitimden geçmemeleri nedeni ile öğrencilere bu derste çok fazla yararlı olamamaktadır.
Özet (Çeviri)
Institution Title Author Adviser Type of Thesis Page Number : ZKÜ Graduate School of Social Sciences, Department of Classroom Teaching : A Study on The Efficacy Level of Art Classes The Classroom Teachers Took During Their Undergraduate Programme : Erol Evgin : Asst.Prof. Hakan Pehlivan : MSc. Thesis, 2004 :86 ABSTRACT The purpose of this research is to determine whether the arts lessons the class teachers attended during their undergraduate programme have been beneficial. This research is based on the date collected from the 150 class teachers working in 21 secondary schools in the center of Karabük. In the gathering of data, those class teachers are given questionnaires and interviews with instructors at the universities are carried out for this research., the results of the questionnaire have been evaluated through the SPSS Programme. Because most of those class teachers didn't take enough classes on Arts during their undergraduate programme and haven't attended in-service training's during their professional lives, they cannot be of great use for their students.