İlkokul 1-4 sınıf görsel sanatlar dersinin sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Primary school 1-4. investigation of the interviews of classroom teachers that can be gained through activities of general objectives in class visual arts course
  1. Tez No: 527571
  2. Yazar: EMEL GÖKDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mesleki Resim Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ankara ili, Polatlı ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda görev yapan sınıf öğretmenlerin Görsel Sanatlar ders ve etkinliklerine ilişkin görüşlerinin belirlemesi amacıyla yapılmıştır. 2016–2017 Eğitim ve Öğretim yılı Ankara ili Polatlı ilçesinde bulunan ilkokullarında görev yapan 284 sınıf öğretmeni ile yürütülmüştür. Ölçekte 29 maddelik Likert tipi soru bulunmaktadır. Veriler SPSS 23 paket programı kullanılarak ortalama, standart sapma, T-testi ve parametrik olmayan istatistiklerden Kruskal Wallis H-Testi ve Mann Whitneyy U istatistik hesaplamaları yapılmıştır. İlköğretim 1. Kademede Görsel Sanatlar Dersine İlişkin Ders Öğretmenlerinin Bakış Açılarının Belirlenmesi anket formu uygulanarak yapılan bu araştırmanın amacı ilkokulda görev yapan sınıf öğretmenlerin Görsel Sanatlar dersine ilişkin etkinlik bağlamında görüşlerini belirlemektir. Görsel Sanatlar dersi kapsamında etkinlikler bireysel ve toplumsal amaçlar, algısal amaçlar, estetik amaçlar ile teknik amaçlar değişkenlerini öğretmenlerin yaş, cinsiyet mesleki kıdem ve öğrenim durumu değişkenleri açısından incelenmiş öğretmenlerin bu açılardan etkinliklere bakış açıları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada elde edilen yanıtlar sınıf öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, kıdem değişkenleri bakımından bireysel ve toplumsal amaçlar, algısal, estetik ve teknik amaçlar boyutuyla incelenmiş ve görüşleri farklı boyutlar altında incelenmiştir. Bu boyutlarla istatistiki verilere göre anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Öğretmenlerin mezuniyet durumlarına göre veriler incelendiğinde bireysel ve toplumsal amaçlar, algısal, estetik ve teknik amaçlar boyutuyla görüşleri arasında istatistiki yönden anlamlı farklılık belirlenmiştir. Belirlenen bu farklılık durumlarına çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the ideas of primary scholl teachers about Arts Lesson and activities at ministry of National Edycation schools'ın Polatlı Ankara. This research was done by 284 primary school teachers in Polatlı, Ankara in 2016-2017 Educational Year. This scale is 29 point likert scale.Datas are calculated approximately by using Spss 23 packeged software, Standard deviation, T-test and nonparametric Kruskal Wallis H-test, Mann Whitneyy U test calculations. A questionnaire is done to all Primary School teachers. The aim of this research if to a find out Primary School teachers' ideas about Arts lessons and activities. Within the arts lesson, activites are analyzed according to individual and social aims, perceptual aims, estheticaland tecnical aims. At this research, differences of teachers as age, gender, experiance in occupartion and educational background are studied. Results of the research are dealt with differences of teachers as age, gender, experience in occupation in terms of individual and social aims, perceptual aims, esthetical and tecnical aims wiht different views. The result is that according to there datas, there are it any significant statistical differences. There arc significant differences among the ideas of teachers in terms of individual and social aims and perceptual,esthetical aims. Some solution proposats are done according to these differences.