Rekabet üstünlüğü için kurumsal itibar
Corporate reputation for competitive advantage
  1. Tez No: 148646
  2. Yazar: SİNAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kurum Tez Başlığı Tez Yazan Tez Danışmanı Tez Türü, Yılı Sayfa Adedi Z.K.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Anabilim Dalı Rekabet Üstünlüğü İçin Kurumsal İtibar Sinan Yılmaz Yrd. Doç. Dr. Halil Yıldırım Yüksek Lisans Tezi, 2004 132 ÖZET Bu çalışma kurumsal itibara ilişkin genel bir literatür taraması niteliğindedir. Çalışma öncelikli olarak rekabet kavramını iktisadi rekabet teorileri doğrultusunda ele almaktadır. Çalışmada rekabet stratejileri Yapı-Davranış- Performans paradigması ve kaynak tabanlı yaklaşım doğrultusunda ele alınmaktadır. Kurumsal itibar, kurumsal kimlik, kurumsal imaj, paydaş ve kurumsal iletişim kavramları tanımlanmaktadır. Daha sonra, kurumsal itibarın sosyal-psikolojik bir olgu olarak oluşum süreci ve itibarın bileşenleri olan makro ve mikro faktörler değerlendirilmektedir. Çalışma ayrıca kurumsal itibarın yönetilmesi süreci olarak şirket ve kilit paydaş grupları arasında ilişkilerin geliştirilmesi ve sürdürülmesi aracı olarak kurumsal iletişimi incelemektedir. Çalışma son olarak kurumsal itibarın rekabetçi üstünlüğe katkısını araştırmaktadır. Bu doğrultuda oyun teorisi kavram ve modelleri incelenilmekte ve kurumsal itibarın rekabetçi üstünlüğe katkısını açıklamaya yönelik bir oyun teorisi modeli sunulmaktadır. Kurumsal itibarın rekabetçi üstünlüğe katkısı Yapı-Davranış Performans paradigması ve kaynak tabanlı yaklaşım ışığında tartışılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER Kurumsal, İtibar, Kurumsal Kimlik, Kaynak Tabanlı Yaklaşım
Özet (Çeviri)
Institution : ZKU Institute of Social Sciences, Department of Management Title : Corporate Reputation for Competitive Advantage Author : Sinan Yılmaz Advisor : Asst. Prof. Dr. Halil Yıldırım Type of Thesis : MSc. Thesis, 2004 Number of Pages : 132 ABSTRACT This study provides a literature review of corporate reputation. We review the concept of competition in light of economic theories of competition. We examine competitive strategy in light of Structure - Conduct - Performance paradigm and the resource based view. The concepts of corporate reputation, corporate identity, corporate image, stakeholder and corporate communications are defined. We put forth the social-psychological foundations and mechanisms by which reputations develop. The study goes on to review the macro and firm specific features that play a role in development of a favorable corporate reputation. This study also explores corporate reputation management as a process of establishing and sustaining favorable relationships with key stakeholder groups through corporate communications. This study also examines the role of corporate reputation in achieving competitive advantage. Towards this end game theoretic concepts and models are explored and a game theoretic model of how corporate reputation helps in achieving competitive advantage is put forth. Key Words Corporate reputation, corporate identity, resource based view