Fizik öğretmenliğinde uygulanan öğretim yöntemlerinin analizi ve bilimsel sorgulamanın yeri
The anlysis of teaching methods used in teaching physics and the relation of scientific inquiry
- Tez No: 148882
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÇORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
ÖZET Eğitimdeki genel amaç öğrenmeyi ve öğretmeyi çağın ihtiyaç ve gereklerine uygun olarak geliştirmektir. Bugün eğitimin temel amacı öğrencinin kritik ve yaratıcı düşünme becerisi ile mantıklı fikir becerisini kazanmasını sağlamaktır. Sınıf içinde öğrenme-öğretme sürecinin etkili olabilmesi uygun yöntemin seçimiyle doğru orantılıdır. Bugün öğrencilerin öğrenme modellerinin farklılığının ve bir derste pek çok duyu organının kullanılması gerektiği kabul görmüş bir görüştür. Derslerde kullanılan duyu organının çeşitlenmesi de ancak derslerde kullanılan öğretim yöntemlerinin çeşitlenmesiyle mümkündür. Bu çalışmada amaç derslerdeki mevcut durumu ortaya koymaktır. Bunun için aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır:. Fizik Öğretmenlerinin derslerde kullandıkları öğretim yöntemleri nelerdir?. Öğrencilerin derse katılımları oranı nedir?. Öğretmenlerin kullandıkları öğretim yöntemleri ile öğrencilerin derse katılımı arasında bir ilişki var mıdır?. Öğretmenlerin kullandıkları öğretim yöntemleri hangi etkenlere göre değişmektedir?IV Veri toplamak için 5 okuldan 22 öğretmenin 65 dersi gözlemlenmiştir. Ders sırasında gözlemciler tarafından 1 adet öğretim yöntemleri formu ve 1 adet de katılım katsayısı formu doldurulmuştur. Veriler non-parametrik istatistik teknikleri (Spearman Rho Sıra Farkları Korrelasyon Katsayısı, Mann-Whitney“u”Testi, Kruskal-Wallis Testi) ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sırasında elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin derse katılımı %70'e bile ulaşmamaktadır. Derslerin büyük bir kısmı tahtaya ve deftere yazı yazmakla geçmektedir. Örnek soru çözmek, düz anlatım ve soru cevap en çok kullanılan yöntemlerdendir. Teknoloji kullanımı, deney yapma, örnek olay inceleme, problem çözme, tartışma, beyin fırtınası, dramatize etme, kavram haritası oluşturma, simülasyon, materyal kullanma ve grup çalışması gibi diğer öğretim yöntemleri ya hiç kullanılmamaktadır ya da çok nadir kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY General goal of education is to improve learning and teaching according to the needs of century. Today the main aim of education is to have students to attain logical, critical, and creative thinking ability. Effectiveness of learning and teaching process depends on using suitable teaching methods in class. Learning models change from student to student and students have to use more than one of their senses while learning. Improving the number of senses that are used is only possible if variety of the teaching methods that are used in lesson increased. The aim of this study was to shed light on the current situation. For this purpose, answer to these questions were searched:. Which methods do Physics Teachers use in their lessons?. What is the percentage of student participation to lessons?. Is there any relationship between the methods that are used by teachers and the student participation to lessons?. What affects the methods that the teachers use? Sample of this study was 22 teachers from 5 high schools. Researchers watched over 65 lessons and filled 2 forms for each observationVI (one for teaching methods and one for student participation). Data were evaluated by using non-parametric statistics (Spearman Rho Rank Order Correlation Coefficient, Mann-Whitney“u”Test, Kruskal-Wallis Test). Results of evaluations showed that the student participation percentage was less than 70%. Most of the time of lesson was spent for writing the subject on board and notebook. Solving example, lecturing and questioning were the most used methods. Other methods such as using technology, making experiment, giving example from daily life, solving problem, discussion, brain storming, dramatization, creating concept map, simulations, using materials and team work were either not used or rarely used.