Ankara'daki bazı ortaokul voleybol takımlarının başarılarına etki eden faktörler
  1. Tez No: 19083
  2. Yazar: NURTEN ILGAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Ortaokul düzeyindeki öğrencilerin voleybol sporuna istekli olmaları ve dolayısı ile ortaokul düzeyinde voleybol sporunun yaygınlaşması ve güçlenmesi için okul! arında nasıl bir ortam yaratılmasının gerektiğinin Ölçülmesini amaçlayan bu araştırma toplam kız - erkek öğrenci karışık 684 Öğrenci ile gerçekleştiril miştir. Öğrenciler sporcu ve sporcu olmayan diye iki gruba ayrıl mamış; genel düzeyi ölçmek amacı ile her okuldan öğrenciler 1., 2. ve 3. sınıflardan tesadüfi olarak seçilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin bir kısmı sporcudur. Bununla birlikte herhangi bir spor branşında olmayan öğren cilerin sayısı daha fazladır. Çünkü esas amaç genel öğrenci bilgi ve istek düzeyini ölçmektir. Araştırma sırasında öğrencilere verilen bilgi formu daha önce bir ön araştırma bilgi formu adı altında denenmiştir. Bu bilgi formu ve beden eğitimi spor öğretmenleri ile yapılan sözlü mülakatlar sonucunda öğrenciler açısından okullarda voleybol başarısında etki eden faktörler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu faktörleri özetlersek: Beslenme, beden eğitimi spor öğretmenleri, voleybol branşına erken yaşta başlanması, ailenin öğrenciye olan tavrı, okul öğretmenlerinin öğrenciye olan tavrı, öğrencinin düşünme yeteneğine ve dikkate sahip olması, sağlıklı bir vücuda sahip olması, iyi reflekse sahip olması, kendine güven ve kararlı olma, voleybol tekniklerini iyi bilme ve bunları kendi öz yapısına maletme olarak sıralayabiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This otudy which ains at conoidering tofik how an environ ment could be erected for strenghtening and deploying of Volley- bal sport at the high school level with the intend of the students tothis sport hes been carried out by vsing 684 girl and boy male- faraele students. The otudents haven't been differed as sportmen or not sportman and they hawe been chosed bychance from their school as closs I-II-III students some part of the otudents included inthis study were observed that they hawe been interesting in Volley bal or atler game sports, Nevertlelcu the main purpose was to consider the otudents general level of kmowledge and their eayernes an this sport During the study the informetion form given tothe students has been tested previously under the name of pre-otudy informatin from It has been tried to bring out the factors whid affect the success in Volleyball at schools in the term of the students of the result of the interview carried out by this information form and phsycal edvention teechers. Finally, We can set sp amangc these factors as follows? Nutrition (feeding), Physical education tecehers, Begiming to play VOlleyball in early age, Behaviours of the family to the Its, The school tecehers behaviavis (attitudes), Thinlöny ability and care, Having a healty bady, Ilaing a good Reflex, Self confic- lence and decided, Haing a good knowledge aboust Volleyball and be able to prectice all these factors an one's own persona lity.