Etik ve iş etiğine ilişkin yaklaşımlar (bir uygulama)
Approaches to ethics and business ethics (a practice)
- Tez No: 149133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : Nafiye öztuğ Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler : Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Doç. Dr. Pınar Tınaz Yüksek Lisans - Kasım 2004 : Etik, İş Etiği ÖZET ETİK VE İŞ ETİĞİNE İLİŞKİN YAKLAŞIMLAR (BİR UYGULAMA) Hızlı toplumsal değişmelerin ve toplumsal çalkantıların yaşandığı günümüzde insanlar, her alanda belirli ve genel değer ilkelerine gereksinim duymaya başlamışlardır. Teknolojinin hızlı gelişimi ve bunun yol açtığı bireysel ve toplumsal bunalımların neden olduğu etik erozyonu bu gereksinimi artırmaktadır. İş yaşamının düzgün ve sağlıklı işleyebilmesi için kanunların düzenleyemediği alanlarda uygulanması gereken kurallar bütünü olarak iş etiği, karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma ile özel sektörde yer alan farklı işletmelerde çalışan bireylerin iş etiğine yönelik algılamalarına, iş etiğini etkileyen faktörlere ve çalıştıkları işletmelerde iş etiğine ilişkin bir çalışma yapılıp yapılmadığına dair bilgi edinmektir. Çalışma sonucunda iş etiği ile iş ahlakı kavramları arasında bir karmaşa yaşandığı görülmektedir. İş etiği ile ilgili eğitim çalışması için yatırım yapılmasının gerekliliği ve bu çalışma sonrasında elde edilecek kazanımların uzun vadede görülebilmesi gibi nedenlerle işletmeler bu konuya uzak kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords : Nafiye Öztuğ : Business Economy and Industrial Relations : Management and Business Psychology : Assoc. Professor Pınar Tınaz : Master' s Program - November 2004 : Ethics, Business Ethics, Morals ABSTRACT APPROACHES TO ETHICS AND WORK ETHICS (A PRACTICE) According to today's rapid social changes and interpersonal turbulences, individuals begin to feel the need for specific and general principles of value in every respect. The ethical disruption caused by the fast technologic development and consequently, the individual and social pressure it leads to, heavily increases this demand. In order to ensure a proper and healthy work life, work ethics becomes essential in the form of the inevitable bundle of rules where the laws are inadequate. The purpose of this study is to acquire information as to whether or not a study is being conducted in terms of the individual perception on work ethics in various fields of business activity in the private sector and the factors affecting the work ethics. As a result of the study, the confusion among the work ethics and morals is observed. Business entities are avoiding this subject due to the need for an investment in a work- ethics related training and the long term benefits of the acquisitions subsequent to such venture.