Xylitol ve fluoridin birlikte kullanılmasının diş minesi üzerine etkisinin in vitro incelenmesi
Combined effects of xylitol and fluoride on enamel demineralisation in vitro
- Tez No: 79498
- Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ULUSU, PROF. DR. ORBEY TEVFİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET: Dişhekimliğinde fluoridin diş çürüğünü önlemedeki etkinliği bilinmektedir. Topikal olarak uygulanan fluorid, mine çürüğünün engellenmesinde en etkin yöntemdir. Kimyasal yönden değerlendirildiğinde fluorid mine demineralizasyonunu azaltırken remineralizasyonu sağlar. Xylitol bir şeker alkolüdür ve plak bakterileri tarafından fermente edilemeyen özelliktedir. Xylitolün bilinen mikrobiyolojik etki mekanizması yanında mine ile etkileşimi ve mine demineralizyonunu fluordan daha farklı bir mekanizma ile azaltması çalışmamızda bu iki maddenin kombinasyonunu akla getirmiştir. Çalışmamızda demineralize edilmiş sığır mineleri üzerine fluorid ve xylitolün kombine etkileri iyon selektif elektrod ve atomik absorbsiyon spektrofotometresi kullanılarak in vitro incelenmiştir. Çalışmada 4 grup halinde 60 adet sığır dişi örneği kullanılmıştır. Dişler demineralizasyon ve remineralizasyon süreçlerinde değerlendirilmiş ve çözelti ortamlarındaki Ca++ ve F değerleri saptanmıştır. Demineralizeedici ajan olarak laktik asit kullanılarak remineralizasyon sürecinde fluorid, xylitol, fluorid+xylitol eklemeleri sonucunda çözeltide meydana gelen F ve Ca++ değerleri saptanarak yapılan istatistiksel değerlendirmede; fluorid+xylitol kombinasyonunun, sadece fluorid ve sadece xylitol uygulamasına göre Ca++ ve F değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı çökelme ortaya koyduğu(p mikrobiyolojik yönden kombinasyonu bilinen bu iki maddenin kimyasal olarak da kombine kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Fluoride is the most effective agent in the prevention of dental caries in dentistry. Topically applied fluoride is major cause of the decreased prevelance of enamel caries. From the chemical point of view, fluoride reduces enamel demineralization also enhance remineralization. Xylitol is a pentol, major aspect of xylitol is that can not be fermented by plaque microorganisms. Presence of xylitol reduces demineralizations of enamel lesions but the mechanisms of action is quite different from that of fluoride. Very few papers dealed with the combined action of fluoride and xylitol. The aim of this study has been to investigate the simultaneus, combined effect of fluoride and xylitol. İn this study 60 extracted bovine incisors sample used as four groups. To demineralization teeth were placed unstirred lactic acid. After demineralization period the fluoride, xylitol and combined solution agents added and in the control situation no agent were added to demineralization solution. Ca++ and F measurements were determined by using atomic absorbtion spectrofotometry and flor selective ion electrode.