Alternatif bir finansman modeli olarak risk sermayesi
Venture capital as an alternative financing model
  1. Tez No: 149398
  2. Yazar: ENGİN KURTCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : Engin Kurtcan Anabilim Dalı : İşletme Programı : Muhasebe- Finansman Tez Danışmanı : Prof. Dr. Niyazi Berk Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans- Temmuz 2004 Anahtar Kelimeler : Risk Sermayesi ÖZET ALTERNATİF BİR FİNANSMAN MODELİ OLARAK RİSK SERMAYESİ Endüstriyel fınans piyasaları teknoloji yoğun endüstrilerde bulunan ve diğer küçük ve orta boy işletmelerin ortaya çıkan fınansal gereksinimlerini gerçekleştirmek durumunda kalmışlardır. Risk sermayesinin temel karakteristik özellikleri; yüksek kazanç, ileri teknoloji ve yüksek risk olarak ifade edilebilir. Risk sermayesi kaynakları, zengin kişisel yatırımcıları, bankaları, küçük işletme yatırım şirketlerini, yatırım bankalarını ve diğer finansal kaynakları içermektedir. Risk sermayedarları genellikle aktif rol alan yatırımcılardır. Risk sermayedarları, planlama, personel, pazarlama ve finansman konularında teknik ve yönetimsel olarak destek sağlama yeteneğine sahiptirler. Risk sermayesi firmaları genellikle özel sektör organizasyonlarıdır. Bu organizasyonlar özellikle risk sermayesi sağlamak amacıyla kurulmuşlardır. Yapılarında sahiplerinde ve fon kaynaklarında değişiklikler olabilir ancak genel olarak benzer bir tarzla risk sermayesi piyasasına uygun olarak işletilmek eğilimindedirler. Risk sermayesi şirketlerinin faaliyetleri ise erken aşama yatırımları gerçekleştirerek kazanç elde etmeye çalışmaktır. Risk sermayesi yatırım şirketlerinin Türkiye'de başarılı olabilmeleri için daha büyük potansiyellere sahip olmaları gerekmektedir. Kolaylaştırılmış vergi uygulamaları, Türkiye'nin stratejik konumu ve diğer birçok faktör işletmelere Türkiye'de büyük fırsatlar sunmaktadırlar. Bütün bu sayılanları göz önüne alırsak Türkiye risk sermayedarları için ideal bir Pazar olarak tavsiye edilebilir. ıı
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Engin Kurtcan Field : Business Administration Programme : Accounting - Finance Supervisor : Professor Niyazi Berk Degree Awarded and Date : Master - August 2004 Keywords : Venture Capital ABSTRACT VENTURE CAPITAL AS AN ALTERNATIVE FINANCING MODEL Industrial finance markets have had to adapt to the financial needs of emerging small and medium enterprises in technology intensive industries particularly. The basic characteristics of the venture capital are high gain, high technology and high risk. Sources of venture capital include wealthy individual investors, banks, corporations organized as small business investment companies, groups of investment banks and other financing sources. Venture capitalists are usually active investors. They are capable of providing management and technical assistance in the areas of planning, personnel, marketing and financing. Venture capital firms are essentially private sector organizations. They have been established spesifically to supply venture capital. While they may vary in structure, ownership and source of funds, in general they tend to operate in a similar manner within the venture capital market. The activity of venture capital companies is to seek profits by investing in the early stages of a business venture. Venture capital investment companies have greater potential to become successful in Turkey. Simplified taxation, the strategic place of Turkey and numerous other factors give businesses in Turkey great opportunity. Considering all above mentioned advantages, Turkey is offering an ideal market for Venture Capitalists. m