Etlik piliç karmalarında fitaz enzimi kullanımının yem fosforundan yararlanmaya ve performansa etkileri
Effects of using phytase enzyme in broiler diets on feed's phosphorus utilization and performance
  1. Tez No: 149488
  2. Yazar: HAYRULLAH BORA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ERKEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
V ÖZET ETLİK PİLİÇ KARMALARINDA FİTAZ ENZİMİ KULLANIMININ YEM FOSFORUNDAN YARARLANMAYA VE PERFORMANSA ETKİLERİ ÜNLÜ, Hayrullah Bora Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ramazan ERKEK Bu çalışma mısır-soya küspesi temeline dayalı farklı düzeylerde toplam fosfor ve kalsiyum içeriğine sahip başlangıç ve bitiş etlik piliç karmalarına mikrobiyal fitaz enzimi ilavesinin canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı, kesim randımanı, yem tüketimi, yemden yararlanma, dışkı fosfor ve kalsiyum içeriği, fosfor ve kalsiyumdan yararlanma, başlangıç ve bitiş dönemi gübre kuru madde ve kül içeriği, tibia kemik külü ve kuru madde içeriği, kemik fosfor ve kalsiyum içeriği gibi kriterler üzerine etkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Bu çalışmada standart düzeyde kalsiyum ve fosfor içeren DCP'li kontrol karması ile düşük fosforlu, düşük kalsiyumlu ve kalsiyum ve fosforu düşük 1000 ppm fitaz enzimi ilaveli karmalar hazırlanmıştır. Düşük fosfor içerikli karmalara (2. ve.4. grup) yapılan fitaz enzimi ilavesi neticesinde fosfordan yararlanma iyileşmiş ve gübre ile atılan fosfor miktarı azalmıştır. Diğer taraftan karma kalsiyum içeriğinin düşürülerek (3. ve 4. gruplar) fitaz enzimi ilavesi de kalsiyumdan yararlanmayı arttırmamış ve gübre ile atılan kalsiyum miktarınıVI azaltmıştır. Karma fosfor ve kalsiyum içerikleriniıı her iMsinin de düşürülerek fitaz enzimi ilave edilmesi fosfor ve kalsiyumdan yararlanmayı daha da arttırarak 0-3 hafta ve 3-6 haftalar arasında en iyi canlı ağırlık, başlangıç döneminde en iyi canlı ağırlık artışı, 0-3 hf arasında en düşük yem tüketimi, 0-3 haftalar arasında en düşük gübre kuru madde içeriği, başlangıç ve bitiş döneminde en düşük gübre fosfor içeriği, başlangıç döneminde en düşük gübre kalsiyum içeriği bakımından diğer gruplara nazaran daha iyi sonuçlar vermiştir. Anahtar Kelimeler : Fitaz enzimi, fosfor, kalsiyum, etlik piliç
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT EFFECTS OF USING PHYTASE ENZYME IN BROILER DIETS ON FEED'S PHOSPHORUS UTILIZATION AND PERFORMANCE ÜNLÜ, Hayrullah Bora MSc in Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Ramazan ERKEK This study was carried out to the effects of supplementation of phytase enzyme to starter and finisher broiler diets that have different calsium and phosphorus levels to based on maize-soybean, on live weight, live weight gain, carcass yield, feed intake, feed conversion, phosphorus and calcium content of excreta, utilization phosphorus and calsium, excreta dry matter and ash contents of starter and finisher periods, tibia bone dry matter and ash contents, calcium and phosphorus contents of tibia bone. In this study was prepared control diet has standard calcium and phosphorus levels with DCP, a low posphorus diet, a low calcium diet and another diet has a low posphorus and calsium together supplemented with 1000 ppm phytase. Addition phytase enzyme on a low phosphorus diet (group 2 and 4) resulted in increase utilization phosphorus and decreased phosphorus excretion. On the otherhand decreasing calcium levels with phytase (group 3 and 4) didn't improved utilization calciumvın and decreased calcium excretion. Decreasing phosphorus and calcium levels together and adding phytase increased utilization phosphorus and calsium, body weight and body weight gain at the starter and finisher periods more than other treatments. This group had the best feed intake and extreta dry matter and calcium content of excreta at the starter period and phosphorus content of excreta at the starter and finisher periods. Key Words : Phytase, phosphorus, calcium, broiler