Maya biyoformülasyonlarının akışkan yataklı kurutucuda optimum kuruma koşullarının belirlenmesi
Determination of optimum drying conditions of bioformulated yeast by fluidized-bed dryer
  1. Tez No: 149515
  2. Yazar: LEMİ AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GAYE ÖNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET MAYA BİYOFORMÜLASYONLARININ AKIŞKAN YATAKLI KURUTUCUDA OPTİMUM KURUMA KOŞULLARININ BELİRLENMESİ AKDOĞAN, Lemi Yüksek Lisans Tezi, Biyomühendislik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Gaye ONGEN Mart 2004, 55 sayfa Bu çalışmada, akışkan yataklı kurutucu kullanılarak, biyolojik savaş elemanı olarak kullanılan maya biyoformülasyonlarmın optimum kuruma koşullan belirlenmiştir. Optimum koşullan belirlerken, kurutma havası sıcaklığı, hızı ve bağıl neminin kurutma üzerindeki etkileri araştınlmıştır. Buna göre, 25°C, 35°C, 40°C, 45°C, 55°C ve 65°C hava sıcaklıktan; 1;1,5; 2 ms^'lik hava hızlan ve %15-20 ile %30-35 bağıl nem değerleri denenmiştir. Kurutma işleminden sonra biyoformüle mayalar, +4°C'de depolanarak 30, 60, 90 gün sonraki canlı hücre popülasyonlan incelenmiştir. Denemelerde iki tip biyoformülasyon kullanılmıştır. Bunlardan“talk”içeren formülasyon,“kaolin”içerene tercih edilmiştir. %37±3 ilk nem içeriğine sahip olan yaş biyoformüle mayalar, denge nem değeri olan %l-3 son nem içeriğine kadar kurutulduklannda canlı hücre popülasyonlan 9 X 10 cfu/g'dan 90 gün sonra sadece iki logaritmik ünite azalarak 6,5 X 10 cfu/g'a inmiştir. Bu sonuca göre, optimum kuruma koşullan 45°C'lik hava sıcaklığı; lms^'lik kurutma havası hızı ve %15-20 bağıl nem değerlerinde sağlanmıştır. Anahtar sözcükler :biyoformülasyon, biyofomüle maya, kurutma, mayaların kurutulması, akışkan yataklı kurutucu.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT DETERMINATION OF OPTIMUM DRYING CONDITIONS OF YEAST BIOFORMULATIONS BY FLUIDIZED-BED DRYER AKDO?AN, Lemi MSc. in Bioengineering Supervisor: Assist. Prof. Dr. Gaye ONGEN March, 2004, 55pages In this study, optimum drying conditions of bioforrnulated yeasts which are used as a biological control agent were determined by fluidized-bed dryer. Due to determining optimum conditions, the effects of the drying air temperature, velocity and the relative humidity were investigated. In the experiments, 25°C, 35°C, 40°C, 45°C, 55°C ve 65°C air temperatures; 1;1,5; 2 ms“1 air velocities and 15-20% and 30-35% relative humidities were studied. After drying process bioforrnulated yeasts stored at +4°C for 30, 60, and 90 days for viable cell count analysis. In the experiments, two types of bioformulation is used; the one is ”talc“ containing that is prefered to the other ”kaolin“ containing formulation. When the bioforrnulated yeast with a 37±3% initial moisture content dried to a 1-3% equilibrium moisture content, the viability after 90 days storage is decreased from 9 X 109 cfu/g to 6,5 X 107 cfu/g by diminishing only two logaritmic units. Therefore, optimum drying conditions of 45 °C air temperature; 1ms”1 air velocity and 15-20% relative humidity is considered. Keywords : Bioformulation, bioforrnulated yeast, drying, drying of yeast, fluidized-bed dryer.