Merkezliyen (centroid) ler ve özellikleri üzerine
On centroids and their properties
  1. Tez No: 149605
  2. Yazar: BARIŞ ARSLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALEV FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
V ÖZET MERKEZLİYEN (CENTROİD)LER VE ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ARSLAN, Banş Yüksek Lisans Tezi Matematik Bölümü Tez Yöneticisi: Yrd.Doc.Dr. Alev FIRAT Kasım 2004, 50 sayfa Bu tez esas olarak altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış olup, ikinci bölümde tezin okunulabilirliğini kolaylaştırmak için bazı temel tanımlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde bir halkanın Centroid'i ele alınmış ve Centroid'in bir alt kümesi olan 'annihilator' ideali tanımlanmıştır. Bunların temel özellikleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde, K cismi üzerinde tanımlanmış bir cebirin Centroid'i tanımlanarak ilgili özellikleri verilmiştir. Beşinci bölümde, cebirler için çalışılmış olan Centroid kavramı Lie cebirlere uyarlanmıştır. Baza özel Lie cebirlerin Centroidlerine örnekler verilmiştir. Ayrıca küçük Centroidli Lie cebirleriyle ilgili bazı koşullar verilmiştir. Altıncı ve son bölümde bir grubun Centroidi'nin tanımlanması için uygun koşullar oluşturulmuş ve bu konu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT ON CENTROmS AND THEIR PROPERTIES ARSLAN, Bans MSC in Mathematics Department Supervisor: Assistant Prof. Dr. Alev FIRAT November 2004, 50 pages This thesis consists of six chapters, In the first section the subject of the thesis is introduced, in the second section, some basic definitions are given in order to make the reading easy. In the third chapter, Centroid of a ring is studied and annihilator ideal which is the subset of the Centroid is defined. Their basic properties are emphasized. In the fourth chapter the Centroid of an algebra defined over a field K is defined and related properties are given. In the fifth chapter, the notion of Centroid which is studied for algebras is adapted to Lie algebras. Centroids of some special Lie algebras are given as an example. Furthermore some conditions about Lie algebras with a small Centroid are given. In the sixth and the last chapter, convenient conditions are constituted in order to define Centroid of a group and this subject is studied.