İzmir ve çevresinde tarımsal üretimde bilişim teknolojileri yaygınlık ve kullanım karakteristiklerinin belirlenmesi
A research on determining the adaptation level of information technology in agriculture in İzmir and its environs
- Tez No: 149639
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMİL SINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET İZMİR VE ÇEVRESİNDE TARIMSAL ÜRETİMDE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ YAYGINLIK VE KULLANIM KARAKTERİSTİKLERİNİN BELİRLENMESİ FETAH, Vedat Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinaları Bölümü Tez Yöneticisi: Doç.Dr. Kamil O. SINDIR Ocak 2004 Bu çalışma, tarımsal amaçlı olarak kullanılan bilişim teknolojilerinin İzmir ve çevresinde yaygınlık düzeyi ve kullanım özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada genel olarak çiftçilerin bilişim teknolojilerini ne oranda kullanabildikleri ve tarımsal amaçlı bilgiye hangi teknolojik cihazları ve yöntemleri kullanarak ulaştıkları sorgulanmaktadır. Çalışmada çiftçilerin kendi tarımsal üretimleri için bilgisayar kullanım oranının %1.6 olduğu saptanmıştır. Ayrıca bilgisayar sahibi olan çiftçilerin %15'i internet bağlantısına da sahiptir. Internet sahibi olan çiftçilerin % 50'sinin tarımsal amaçlı bilgi tarama amacıyla internet bağlantılarını kullandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A Research on Determining the Adoption Level of Information Technology in Agriculture in Izmir and its Environs FETAH, Vedat MSc in Agricultural Eng. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Kamil O. SINDIR January 2004 The aim of this research is to investigate the use of information technology in agriculture in Izmir province and environs. The study includes interviews with farmers to investigate the usage and adoption level of information technologies. The study results show that ratio of farmers, which can use computer for their agricultural production, is 1.6%. Out of these farmers, who have internet connection, is 15%. It is also determined that 50 percent of these farmers are using this technology for their farming business.