İnci istiridyesi (Pinctada radiata Leach, 1814) kültürü üzerine denemeler
Investigation on pearl oyster (Pinctada radiata Leach,1814) culture
- Tez No: 149665
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR LÖK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET İNCİ İSTİRİDYESİ {Pinctada radiata Leach, 1814) KÜLTÜRÜ ÜZERİNE DENEMELER YİĞİTKURT, Selçuk Yüksek Lisans Tezi, Yetiştiricilik Bölümü Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Aynur Lök Ağustos 2004, 76 Sayfa Bu araştırmada inci istiridyesi türlerinden Pinctada radiata (Leach, 1814) spatlannın Urla Karantina adası mevkiinden, iki çeşit kolektör kullanarak toplanması planlanmıştır. Altışarlı gruplar halinde hazırlanan torba ve kabuk kolektörler altı ay süreyle suya bırakılmış ve her kolektör bırakma işlemi gerçekleştirilirken bir önceki aylara ait kolektör örnekleri alınmış ve üzerlerinden toplanan spatlann boy, en, kalınlık ve ağırlıkları incelenmiştir. Kolektörler üzerinde ilk olarak Ağustos ayında P. radiata spatlanna rastlanılmıştır. Çalışmalar sonucunda torba kolektörlerin daha verimli olduğu tespit edilmiş, ve daha az fouling organizma barındırdığı belirlenmiştir. Spat toplama işlemi için kolektör bırakma zamanının önemi ortaya çıkmış, ve bu dönemin Haziran ve Temmuz ayı olduğu saptanmıştır. Anahtar Sözcükler : Pinctada radiata, İnci İstiridyesi, Spat toplama, Spat kolektörleri
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT INVESTIGATION ON PEARL OYSTER {Pinctada radiata Leach, 1814) CULTURE YÎ?lTKURT, Selçuk MSc in Department of Aquaculture Supervisor : Assoc.Prof.Doc.Dr. Aynur LÖK August 2004, 76 pages The aim of this study is that Pinctada radiata, which is the species of pearl oyster, has picked up as using two kinds of collectors in Urla Karantina Island. Bag and shell collectors which is prepared with six groups put off in a six month and while putting each collector off, samples of the collectors which was put off last month was got and picking of the spats examined their lenght, height, weight and thickness. P. radiata spats was coincided on the collectors in the first time in August. Results of the studies established that bag collectors are more productive and determine fouling organism lodge less than others. The time put off collector exist more important for picking spat and this term is June and July. Keywords : Pinctada radiata, Pearl oyster, Collect of spat, Spat collectors