Dengelenmemiş verilerde varyans analizi tekniği: Biyoloji araştırmalarında bir uygulama
Variance analysis technique on unbalanced data: An application to biology studies
  1. Tez No: 149775
  2. Yazar: HAYAL BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ONUR BAŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
V ÖZET DENGELENMEMİŞ VERİLERDE VARYANS ANALİZİ TEKNİĞİ: BİYOLOJİ ARAŞTIRMALARINDA BİR UYGULAMA BOYACIOĞLU, Hayal Doktora Tezi, İstatistik Bölümü Tez Yürütücüsü: Prof. Dr. Onur BAŞKAN Eylül 2004, 138 sayfa Bu çalışmada Dengelenmemiş Verilerde Varyans Analizi Tekniği konusu ele alınmış, buna ilişkin, Ağırlıklandırılmış Ortalamalar (Tip I), Sabit Katsayılar(Tip II), Ağırlıklandrrılmış Kareler Ortalaması(Tip III) yöntemleri incelenmiştir.Çalışmanm amacı, en dengesiz koşullarda bile, anlamlı değerlendirmelerin yapılabileceğini göstermek suretiyle bu alandaki çalışmalara önemli bir katkı sağlamaktır. Çalışmanın uygulama bölümünde, izmir Körfezi'nde yetişen ve ekolojik önemi çok büyük olan Posidonia Oceanica(Neptün Çayırı) adlı deniz çayırının değişik bölge ve değişik derinliklerdeki, Genç, Ergin, Yaşlı ve Toplam(Global) yaprak yoğunlukları saptanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak, verilere uyan bir eğrisel regresyon modeli aranmış, bulunan modele göre, tüm ölçümler belirli bir derinliğe göre standartlaştırüarak literatürde“Yates's Method of Fitting Constants”şeklinde tanımlanan yöntem ile ölçüm yapılamamış alt bölgeler ve derinlikler için yaprak yoğunlukları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT VARIANCE ANALYSIS TECHNIQUE ON UNBALANCED DATA: AN APPLICATION TO BIOLOGY STUDIES BOYACIO?LU, Hayal PhD in Statistics Supervisor: Prof. Dr. Onur BAŞKAN September 2004, 138 pages In this study, Variance Analysis Technique On Unbalanced Data was examined, and in this sense, Weighted Means( Type I), Fitting Constants(Type II), and Weighted Squares of Means(Type III) methods were studied. The aim of this study was to show that meaningful evaluations can be performed even in unbalanced conditions, and to contribute to the present investigations in this area. In the implementation part of the study, the Young, Adult, Old and Total leaf densities of Posidonia Oceanica (Neptune Grass) -which is a sea grass that grows in Izmir Bay, and has very important ecological effects- in various regions and in various depths were determined. In the initial phase, the depth function was searched by application of curvilinear regression model that fits to the data. According to the depth function obtained, all measurements were standardized with respect to a certain depth, and the leaf densities were estimated for the subregions and depths where no measurements were in hand by application of Type II method, which is also known as“Yates's Method of Fitting Constants”.