Trifenilformazan ve bazı türevlerin elektrokimyasal davranışlarına kompleks oluşumunun etkisinin incelenmesi
Investigations on the effect of complex formation on the electrochemical behavior of triphenylformazan and some of its derivatives
- Tez No: 149787
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Doktora Tezi TRİFENÎLFORMAZAN VE BAZI TÜREVLERİNİN ELEKTROKİMYASAL DAVRANIŞLARINA KOMPLEKS OLUŞUMUNUN ETKİSİNİN İNCELENMESİ Gültekin GÖKÇE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Hamza YILMAZ Yüksek saflıkta 1,3,5-trifenilfonnazan (TFF), 3-(m-nitro)-l,5 difenilformazan (MNF) ve 3-(p-nitro)-l,5 difenilformazan (PNF) bileşikleri sentezlenerek bu bileşiklerin elektrokimyasal davranışları 0,1 M tetrabutilamonyum tetrafloroboratın (TBATFB) dimetilsülfoksitteki çözeltisinde ve platin elektrotta çeşitli elektrokimyasal metotlar ile incelenmiştir. Bu ortamda incelenen bütün moleküllerin difüzyon katsayıları ve aktarılan elektron sayılan ultramikro platin elektrot kullanılarak hesaplanmıştır. CV tekniği yardımı ile TFF, MNF ve PNF moleküllerinin bu ortamda ve platin elektrot yüzeyinde birer elektronlu bir indirgenme pikine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu pikler TFF, MNF ve PNF moleküllerinde, sırasıyla, -127S mV, -1150 mV ve -1130 mV'ta (Ag/Ag+'ya karşı) olup, indirgenmenin EC mekanizmasına göre gerçekleştiği; bunun sonucunda elektrot yüzeyinde formazan anyonu oluştuğu ve bu anyonun da -500 mV civarında iki elektronluk bir yükseltgenmeyle tetrazolyum katyonuna dönüştüğü tespit edilmiştir. Çözelti ortamındaki formazana, Ni(CH3COO)2, Zn(CKbCOO)2 ve Cd(CBbCOO)2 tuzlan ilâve edilerek, CV deneyleri ile, formazanlann elektrokimyasal davranışlanndaki değişmeler takip edilmiş ve oluşan komplekslerin dönüşümlü voltamogramlanmn, formazanlardan ne tür farklılıklar gösterdiği değerlendirilmiştir. 2004, 90 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Formazan, Formazan Kompleksleri, Ultramikro Elektrot, Platin Elektrot, Dönüşümlü Voltametri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD. Thesis INVESTIGATIONS ON THE EFFECT OF COMPLEX FORMATION ON THE ELECTROCHEMICAL BEHAVIOR OF TRIPHENYLFORMAZAN AND SOME OF ITS DERIVATIVES Gültekin GÖKÇE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Hamza YILMAZ The compounds, 1,3,5-triphenylformazan (TPF), 3-(m-nitro)-l,5-diphenylformazan and 3-(p-nitro)-l,5-diphenylformazan (PNF) were prepared in high purity and electrochemical behavior of them along with their complexes with Zn, Ni2+ and Cd2+ were investigated in dimethylsulphoxide medium using tetrabuthylammonium tetraflouroborate as supporting electrolyte and platinum electrode for cyclic voltammetric, choronoamperometric and choronoculometric studies. Diffusion coefficients and number of transferred-electrons were calculated with the aid of an ultramicro Pt electrode. Cyclic voltammograms of TPF, MNf and PNF reveal that in DMSO medium with Pt electrodes, they undergo a one-electron reduction at -1275 mV, -1150 mV and -1130 mV (against 0,1 M Ag+/Ag) respectively. This cathodic process was found to proceed through an EC mechanism. Also concluded was that the formazan anion was the final product and it underwent a two-electron oxidation at around -500 mV to transform into the so-called tetrazolium cation. Several CV runs were also carried out after adding known amounts of Zn2+, Ni2+ and Cd2+ cations onto the formazans and from this CV's, it was concluded that complexation renders the formazans to become more oxidation-resistant compared to the parent molecules. 2004, 90 pages KEY WORDS: Formazan, Formazan Complexes, Ultramicro Electrode, Platin Electrode, Cyclic Voltammetry.