Hippurik asit ve flouresein metil eter-esterin kristal ve moleküler yapısı
The crystal and molecular structures of hippuric acit and fluorecein methyl ether-ester
- Tez No: 150295
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHİTTİN AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
vu ÖZET“N-benzoil glisin”(C9H9NO3) molekülünün moleküler ve kristal yapısı tek kristal x-ışını kırınımı yöntemiyle çözülmüştür. C9H9NO3 molekülü için kristalografîk veriler: Ortorombik, P2ı2ı2ı, a = 8.8700(10) Â, b = 9.1022(8) Â, c = 10.5668(10) A, Z = 4, Dx =1.395 (g/cm3), //(MoK«)=0.7107 mm-1, V=853.13(15) Â3, F000= 376, Rx = 0.045, wR2 = 0.062, GOF=0.936, Apmia=- 0.21 e/Â3, APmax = 0.19 e/Â3, (A/o-)max= 0.004. C9H9NO3 molekülünün kristal yapısı direk yöntemlerle çözülmüştür. 215 atomik parametre, I>2cr(l) koşulunu sağlayan 1746 yansıma için tam matris en küçük kareler ve fark-Fourier yöntemleri kullanılarak R=0,045 değerine kadar antılrnıştır. Hidrojen atomları hariç tüm atomlar anizotropik olarak anülmıştır. Bağ uzunlukları ve açılar literatürdeki benzer yapılarla uyum içindedir. Molekül hemen hemen düzlemsel üç kısımdan oluşmaktadır. Kristal yapı N-H...O, 0-H...0 ve C-H...0 tipi moleküller arası hidrojen bağlarıyla kararlı haldedir.“Fluoresein metil eter-ester”(C22H16O5) molekülünün moleküler ve kristal yapısı tek kristal X-ışını kırınımı yöntemiyle çözülmüştür. C22H16O5 molekülü için kristalografîk veriler: Triklinik, P-l, a = 10.881(4) Â, b = 12.529(6) Â, c = 15.269(6)Â5 Z = 4, D, =1.323 (g/cm3), ^(MoKa)=1^26nmı_1, V=853.13(15)vıu Â3, ^,,00=752,^=0.085, wR2=0.103, GOF=1.101, A/?nıin=-0.26 e/Â3, APaaK = 0.32 e/Â3, (A/o-)ma]t= 0.18. Asimetrik birimde iki bağımsız molekül bulunmaktadır. Trisiklik halka sistemi hemen hemen düzlemseldir. C7-C14 ve C29-C36 bağlarının uzunlukları sırasıyla 1.462(12) ve 1.530(10) Â dür. Kristal yapı C-H...O tipi dört moleküller arası ve iki moleküliçi zayıf etkileşmeler ile kararlı durumdadır. Anahtar sözcükler : N-benzoil glisin, Fluoresein metil eter-ester, Kristal yapı, H- bağları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Crystal structure of,“N-benzoyl glicine”, (C9H9NO3), has been determined by single crystal x-ray diffraction method. Crystallographic data for (C9H9NO3) : Ortorombic, P2ı2ı2İ3 a = 8.8700(10) Â, b = 9.1022(8) Â, c = 10.5668(10) Â, Z = 4, D, =1.395 (gW), //(MoKa)=0.7107mm“1,V=853.13(15)Â3, ^=376, Ri = 0.045, wR2 = 0.062, GOF=0.9360, Ap^= -0.2100 e/Â3, A/?max= 0.1900 e/Â3, (A/o-)ffiax= 0.004 The crystal structure was solved by direct method. Using full matrix least-square and difference-Fourier methods, the 215 atomic parameters were refined to a final R=0.045 for 1746 reflections with I>2a(l). The non-hydrogen atoms were refined anisotropically. Bond distances and angles are in consistent with the hterature. Molecule consist of three almost planar moieties. The crystal structure is stabilized byN-H...0, 0-H...0 and C-H...0 type intermolecular hydrogen bonds. Crystal structure of, ”Fluorescein methyl ether-ester", (C22H16O5), has been determined by single crystal X-ray diffraction method. Crystallographic data for (C22H16O5): Triclinic, P-l, a = 10.881(4) Â, 0 = 12.529(6) Â, c = 15.269(6) Â, Z = 4, £>, =1.323 (gW), //(MoKa)=l,226 mm4, V=853.13(15) Â3, F000= 752, RrO.085, wR2=0.103, GOF=1.1010, A/?^- -0.26 e/Â3, hPm3K = 0.320 e/Â3, (A/cr)max=0.18. The crystal structure was solved by direct method and refined to a final R=0,0941 for 8960 reflections with I>2a(l) by using full matrix least-square andVI difference-Fourier methods. The non-hydrogen atoms were refined anisotropically. There is two independent molecule in the assymetric unit. Tricyclic ring systems are almost planar. C7-C14 and C29-C36 bond lengths are 1.462(12) ve 1.530(10) Â, respectively. The crystal structure is stabilized by four intermolecular and two intramolecular C-H...0 type weak interactions. Keywords : N-Benzoyl glycine, Fluorescein methyl ether-ester, Crystal structure, H-bonds