Fırsatçı infeksiyonların tanı ve takibinde düşük doz toraks BT'nin kullanılabilirliğinin ve tanısal açıdan etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 150865
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET NİHAT KODAKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Fırsatçı akciğer infeksiyonlu nötropenik hastaların erken tanı ve takibinde Bilgisayarlı tomografinin hastalıkların erken tanı ve takibindeki potansiyel yararlarına rağmen, bu sürede alınan radyasyon malign hastalık riskini arttırmaktadır. Fırsatçı akciğer infeksiyonlu hastalara tanı ve takip amacıyla 5-7 günde bir toraks BT incelemesi yapılmaktadır. Biz de düşük doz toraks BT çalışmamızda bu hasta grubunun aldığı radyasyon dozunu azaltmayı amaçladık. Ocak-2005 ve nisan-2006 tarihleri arasında, 12 erkek, 9 kadın (ortalama yaş 37), toplam 21 hastayı çalışmamıza dahil ettik. Hastaların ilk çekimlerinde 120 kVp-120 mAs ve 120 kVp-40 mAs dozları ile eşzamanlı iki farklı dozda çekim yaptık. Görüntü kalitesinde anlamlı fark olmaması durumunda sonraki takip çekimleri 120 kVp-40 mAs ile gerçekleştirdik. Her iki dozda yapılan ilk çekimlerde lezyon saptama hassasiyetinde anlamlı istatistiksel fark saptanmadı (p>0.05). Düşük doz incelemelerde, tanısal açıdan kabul edilemeyecek derecede artefaktlı görüntüye rastlanmadı. Ayrıca ALARA kriterlerini kullanarak yaptığımız kantitatif ölçümlerde de tüm standart ve düşük doz çekimlerde homojenite < 4 ve gürültü < 0.35 olmak üzere sonuçlar tanısal açıdan kabuledilebilir sınırlardaydı. Bununla birlikte düşük doz incelemelerde alman radyasyon dozu, standart doz incelemelerde alman radyasyon dozuna göre %66 daha az olarak hesaplandı. Fırsatçı akciğer infeksiyonlu hastalarda düşük doz toraks BT ile tanısal açıdan kabul edilebilir sınırlarda kalarak hasta dozu %66 azaltılabilmektedir. 78
Özet (Çeviri)
SUMMARY In spite of the potential benefits of computed tomography (CT) on the early diagnosis and follow-ups of diseases, radiation absorbed during this time increases the risk of a malign disease. Patients with opportunistic lung infections are examined using CT thorax every 5-7 days for the purpose of diagnosis and follow-up. In our low dose CT study we aimed to reduce the radiation dose absorbed by this group of patients. Between the dates January 2005 and April 2006, we have included 12 men and 9 women (average age of 37) totaling to 21 patients to our study. In the first CT examination of the patients, we made scans with two different doses of 120 kVp-120 mAs and 120 kVp-40 mAs simultaneously. We realized the later follow-up scans with 120 kVP-40 mAs in the case of no meaningful difference in image quality. No meaningful statistical difference was determined in the accuracy of lesion detection of each of the two doses used in the first scans (p>0.05). No image was encountered in the low dose examinations, which had artifacts that were unacceptable diagnostically. Also, in the qualitative measurement that we made using ALARA criteria, being that homogeneity was < 4 and noise < 0.35 in all the standard and low dose scans, the results were within the borders of being acceptable diagnostically. Furthermore, the radiation dose absorbed during low dose examinations was calculated to be 66% lower than the dose absorbed during standard dose examinations. In the patients with opportunistic lung infections, the patient dose can be reduced by 66% using low dose thorax CT while staying within the borders of being diagnostically acceptable. 79