Tüm polikistik over sendromlu hasytalara rutin oral glukoz tolerans testi gerekli midir?
- Tez No: 150864
- Danışmanlar: PROF.DR. MİTHAT ERENUS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET AMAÇ: Zayıf ve obez polikîstik over sendromu (PKOS) hastalarını diyabet riski açısından incelemek ve tüm PKOS hastalarına oral glukoz tolerans testi (OGTT) ile rutin tarama yapmanın gerekliliğini araştırmaktır. YER:Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı OLGULAR: Mart 2004-Şubat 2006 tarihleri PKOS tanısı alan toplam 57 olmak üzere, 43 zayıf PKOS (VKÎ 25kg/m2) hastası prospektif olarak çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak PKOS hastalan ile benzer yaşta olan 15 sağlıklı olgu çalışmaya dahil edildi. MATERYAL ve METOT: Zayıf ve obez PKOS hastalarına ve sağlıklı kontrol grubuna pelvik ultrasonografi yapılarak polikistik over görüntüsü araştırıldı. PKOS hastalarının erken foliküler dönemdeki hormon seviyeleri değerlendirildi, Ferriman- Gallwey skorları belirlendi. Zayıf ve obez PKOS hastalarına ve kontrol grubundaki olgulara 75gr glukoz ile 2 saatlik OGTT yapıldı. İnsülin rezistansının değerlendirmek amacıyla HOMA, OJJÎCKİ, AUC.insülin, AKŞ/insülin oranlan hesaplandı. BULGULAR: Kontrol grubunda ve PKOS olan hastalarda DM veya glukoz intoleransına sahip olguya rastlanmadı. Hem zayıf hem de obez PKOS hastalan, kontrol olgularına göre insüline daha fazla dirençli idi. Hatta obez PKOS hastalarında insülin rezistansı zayıflardan da fazlaydı. SONUÇLAR: Çalışmamızın sonuçlan tüm PKOS'lu hastalara rutin OGTT uygulamanın gerekli olmadığını düşündürmektedir Hastaların yaşı, VKİ, ailede DM öyküsü gibi risk faktörlerinin varlığına göre OGTT yapılmasına ve hangi sıklıkta tekrarlanması gerektiğine karar verilmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Polikistik over sendromu, obezite, diabetus mellitus, glukoz intoleransı u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IS IT NECESSARY TO PERFORM ORAL GLUCOSE TOLERANCE TEST TO ALL PATIENTS WITH POLYCYSTIC OVARY SYNDROME? OBJECTIVE: The purpose of this study was to investigate the risk of DM (Diabetes Mellitus) and glucose intolerance in obese and non-obese polycystic ovary syndrome (PCOS) patients, and to determine whether routine OGTT is essential for all the patients with PCOS. SETTING: Marmara University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology PATIENTS: Fifty-seven patients with PCOS; 43 non-obese (BMI25kg/m2), and 15 age-matched healthy control women were included prospectively for the study between March 2004 and February 2006. MATERIAL-METHOD: Blood samples of obese and non-obese PCOS patients were obtained in the early follicular phase for hormone analysis and hirsutism was assessed by Ferriman-Gallwey scoring system. Also pelvic ultrasonography was done for each woman in the control group and PCOS patients. All subjects underwent a 75 g 2 h glucose tolerance test. Insulin resistance was estimated by HOMA, QUICKI, AUC(area under curve).insulin and fasting glucose/insulin ratio. RESULTS: There were no subject with DM or glucose intolerance in either patients with PCOS or control women. Both obese and non-obese PCOS patients were more insulin resistant than the control women, even insulin resistance were significantly higher in obese PCOS compared with non-obese PCOS patients CONCLUSION: Results of our study do not support performing routine OGTT to all PCOS patients. Decision of performing and frequency of OGTT should depend on additional risk factors such as age, obesity and family history of DM. KEY WORDS: Polycystic ovary syndrome, obesity, diabetes mellitus, glucose intolerance m