Kontrollü atmosferde MIG-MAG ark kaynağının birleştirmenin özelliklerine etkisi
An effect controlled atmosphere on the MIG-MAG arc weldment properties
- Tez No: 150948
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bilim Uzmanlığı Tezi KONTROLLÜ ATMOSFERDE MIG-MAG ARK KAYNAĞININ BİRLEŞTİRMENİN ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Koray KÖKEMLİ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı Tez Danışmam: Yrd.Doç. Dr. Ramazan KAÇAR Ocak 2004, 97 sayfa. Gaz metal ark kaynağı (GMAK), yüksek kaynak hızı, otomasyon ve atmosfer gazlarına karşı, kaynak banyosuna iyi koruma sağlamasından dolayı endüstride geniş kullanım alam bulur. Gaz metal ark kaynak yönteminde kaynak elektrodu arkı başlatmanın yanı sıra kendiside ilave metal olarak kullanılması sebebiyle daha az kararlı bir ark meydana getirdiği için gaz tungsten ark kaynak yöntemi kadar temiz değildir. Buna ilave olarak GMAK yönteminde daha uzun ark boylarında kaynak işlemi sırasında koruyucu gazın koruma etkisi de düşer. Kaynak banyosu ile ark atmosferi arasındaki elektro kimyasal ve termokimyasal reaksiyonlar oluşumu sebebiyle, kaynak metalinin tokluğunun iyileştirilmesi ve reaktif malzemelerin birleştirilmesi için tamamen kontrollü bir kaynak atmosferi meydana getirmek oldukça önemlidir. Bunun için GMAK yöntemi için kontrollü ıııÖZET (devam ediyor) atmosfer kabini tasarlanarak bu çalışmada geliştirildi. Düşük karbonlu çelik çiftleri klasik GMAK yöntemiyle argon koruyucu gazı kullanarak ve kontrollü atmosfer ünitesinde aynı kaynak parametreleri kullanılarak birleştirildi. Her iki bağlantının mekanik ve metalurjik özellikleri araştırıldı. Sonuçlar, kontrollü atmosfer ünitesinde elde edilen bağlantıların kaynak metalinin ve ısı tesiri altındaki bölgesinin tokluğunun klasik GMAK yöntemiyle birleştirilen bağlantıya oranla daha iyi olduğunu gösterdi. Metalografik incelemeler; klasik yöntemle elde edilen bağlantılarla kıyaslandığında kontrollü atmosfer ünitesinde elde edilen bağlantıların kaynak metalinde gaz boşluğu ve inklizyonlara rastlanmadığını gösterdi. Anahtar Kelimeler : GMAK işlemi, kontrollü atmosfer, kaynak metali ve ısı tesiri altındaki bölgenin tokluğu. Bilim Kodu : 626.20.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis AN EFFECT OF CONTROLLED ATMOSPHERE ON THE MIG-MAG ARC WELDMENT PROPERTIES KorayKÖKEMLİ Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Metallurgy Thesis Advisor: Assist Prof. Dr.Ramazan KAÇAR January 2004, 97 pages. Due to their higher weld speed, automation and well weld pool protection against to the atmosphere gases the Gas Metal Arc Welding (GMAW) process is widely used in industry. Due to the less stable arc associated with the use of consumable electrodes, GMAW process is not clean as good as Gas Tungsten Arc Welding process. Furthermore, the greater arc length in this process also reduces the protective effect of the shielding gas. Due to electrochemical and thermochemical reactions between weld pool and arc atmosphere, it is quite important, especially weld metal toughness and joining of reactive materials to entirely create inert atmosphere for GMAW process. Therefore, a controlled atmosphere cabinet was designed and developed for GMAW process. Low carbon steel combinations were welded with classical GMAW process in Argon atmosphere as well as controlledABSTRACT (continued) atmosphere cabinet by using similar welding parameters. The mechanical and metallurgical properties of both weldments were evaluated. Results show that the toughness of the weld metal and heat affected zone that was obtained in the controlled atmosphere cabinet much higher than that of classical GMAW process. The metallographic examination also clarifies that there is no gas porosity and inclusion in the weld metal compared with classical process. Key Words : GMAW processes, Controlled atmosphere, Weld metal and Heat affected zone toughness. Science Code: 626.20.01 VI