Geçmişte ve günümüzde el sanatları çerçevesinde üretilen deri ürünleri üzerinde bir araştırma
A research on the leather products produced in the frame of handicrafts in the past and at present
  1. Tez No: 150957
  2. Yazar: MELDA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAN KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Ev Ekonomisi, Crafts, Home Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmada, dericiliğin tarihsel gelişimi ve günümüzdeki durumu araştırılmıştır. Dericilikte kullanılan araç ve gereçler, geçmişte ve günümüzde yapılan deri örneklerinde kullanılan teknik, renk, desen özellikleri ile kullanım alanları incelenmiştir. Araştırmada İstanbul ve Ankara illerindeki bazı müzelerde bulunan geçmişten kalan 60 deri örneği ile günümüz atölyelerinde yapılan 60 deri örneği olmak üzere toplam 120 örnek araştırma kapsamına edinmiştir. Geçmişte yapılan, müzelerde tespit edilen deri ürün çeşitlerini; günlük kullanım eşyası, müzik aleti, askeri eşya ve aksesuarı oluşturmaktadır. Günümüzde yapılan deri ürün çeşitlerini; ev eşyası, giyim eşya ve aksesuarı, büro malzemeleri ve müzik alet kutuları, tüfek ve tabanca kılıfları, mataralar, gölge oyunu ve tipleri oluşturmaktadır. 2004, 263 Sayfa ANAHTAR KELİMELER : El sanatı, deri, deri ürünler, dericilik, deri aksesuar
Özet (Çeviri)
In this study, we researched the historical development and position of leatherwork today. We researched the technical equipments of leatherwork and their field of application, used in the past and also today with their tecnique, color and pattern properties on the leather samples. In the research we have used 60 leather samples from some museums of the cities like Istanbul and Ankara, and also 60 leather samples made from modern workshops, totally 120 samples have been taken in the scope of the research. Variety of leather products made in the past, found in the museums has been taken as an example such as; as wearing garments, daily used hardwares, musical instrument and military equipments and their accessory Variety of leather product made today has been included in the research such as; accessory and things we daily, wearing garments and accessory, office equipments, musical instrument, gun and pistol cases, flask, shadow play and similar things. 2004, 263 pages Key Wors : Handicraft, leather, leather product, leatherwork, leather accessory