Ankara ili halk eğitimi merkezlerinde üretilen kilimlerin niteliği ve kilim dokuma programlarının yeterliliği
The quality of the rugs manufactured in the public education centers of Ankara and efficiency of the rug weaving education programmes
- Tez No: 159400
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERİHA AKPINARLI, Y.DOÇ.DR. MELEK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET İnsanlar gereksinim duydukları nesneleri kimi zaman kullanmak, kimi zaman da satıp para kazanmak için üretirler.Bu ürünlerden biri olan kirkitli dokumalar da, günümüze kadar üretilmiş ve üretilmektedir.Kirkitli Dokumalar havlı ve düz kirkitli dokumalar olarak iki gurupta incelenir. Havlı kirkitli dokumalar gurubunda halı, düz kirkitli dokumalar grubunda da ise cicim, sumak, zili ve kilim dokumaları yer alır.Ancak halk arasında tüm düz kirkitli dokumalara genel olarak kilim denilmektedir. Araştırmaya konu olan ve geçmişten günümüze el sanatlarımız içerisinde önemli bir yere sahip olan kilimlerimiz, zaman içerisinde renk, motif, desen ve teknik açıdan farklılıklar göstermişlerdir.Bunun en önemli sebebi eski örneklere ulaşmadaki zorluklardır.Kilim üretiminin geleneksel olarak yapıldığı köylerde olduğu gibi, kilim eğitimi veren merkezlerde de kilimlerin kalitesi bozulmaktadır. Kilim Eğitim programları ve kilim üretimi yaptıran bireylerin kilim kalitesine etkilerini inceleyen yeterli kaynaklara rastlanmamıştır. Araştırmanın amacı; Ankara iline bağlı halk eğitimi merkezlerinde üretilen kilimleri renk uyumu, motif orijinalliği, kompozisyon, teknik özellikler gibi kriterler çerçevesinde inceleyip, kalite tespiti yaparak, öğretim programının güncelleştirilmesi ve kilim kalitenin arttırılmasını sağlamaktır. Araştırmanın evrenini; Ankara iline bağlı I laik Eğitimi merkezlerinde çalışan elemanlar oluşturmaktadır. Bu elemanlar; yönetici, öğretmen, ve usta öğreticilerdir.Araştırma kapsamına giren halk eğitimi merkezlerinin atölyelerinde dokunan kilimlerden farklı renk, motif ve kullanım alanına sahip 43 kilim örnekler olarak seçilmiştir. JVerilerin toplanmasında kilimlerin niteliklerini belirleme amacıyla, Ankara ili Halk Eğitimi Merkezlerinde Çalışan müdür, müdür yardımcısı, öğretmen ve usta öğreticilere uygulanmak üzere anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan anketler Ankara İline bağlı kilim atölyesi bulunan beş halk eğitimi merkezinde toplam 24 kişiye uygulanmıştır. Veri toplama aracı olan ankette yer alan sorularda,beş seçenekli likert tipi ölçek kullanılmıştır. Anket sorularına verilen cevaplar tablolara aktarılmış ve ortalamaları alınmıştır. Ortalamalara göre yeterlilik dereceleri ortaya konulmuştur. Yani, Halk eğitimi merkezlerinde görevli müdür, müdür yardımcısı, öğretmen ve usta öğreticilerin, kilim dokuma kurs programını ne derece yeterli buldukları belirlenmiştir. Ankara İline bağlı halk eğitimi merkezlerinde dokunan kilimlerin fotoğrafları çekilmiş ve gözlem formlarına yerleştirilmiştir.Kilim gözlem formları ile her bir kilime ait tür, teknik,renk,araç-gereç, motif ve kompozisyon özellikleri belirlenmiştir. Hazırlanan gözlem formları kullanılarak kilimlerin niteliklerini belirlemek amacı ile tablolar oluşturulmuş, daha sonra tablolardaki değerlerin ortalamaları alınmıştır. Bu ortalamalar ışığında tablolardaki bilgiler yorumlanmıştır. Yorumlar benzer araştırmalardaki bilgilerle kıyaslanmıştır. Araştırmadan ede edilen bulguları iki grupta toplayabiliriz; 1. Ankara iline bağlı Halk Eğitimi merkezlerinde açılan kilim kurslarında, üretilen kilim kalitesine, öğretim programları mevcut hali ile. olumlu katkı sağlayamıyor, yöneticiler de üretim ve pazarlamada yeteni olamıyorlar. 2.0retilen kilimlerin genellikle yaygı olarak kullanıldığı, boylarının ortalama 157cm, enlerinin ise 76 cm olduğu, gereç olarak yün ipliği kullanıldığı dikey tezgahlarda dokunduğu ve dikey ana motif tekrarı yerleştirme şekliyle geometrik İİmotiflerin kullanıldığı görülmektedir Araştırma bulgularına dayalı olarak kilim dokuma öğretim programının geliştirilip uygulanmasına, kilim kalitesinin daha geniş araştırılması için yeni araştırmaların yapılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir. İİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT People produce the things they need to use them or to sell them and earn money. The weaves with kirkit are one of these products which were produced and are still being produced. The kirkit weaves can be divided into two group weaves with piles and straight weaves. The carpet is an example of the kirkit weaves and the cicim, sumak, ziii and rugs are the examples ofthe straight kirkit weaves. Besides, in the colloqual language, people generally call the straight kirkit weaves as rugs. (Athhan, 1997: S,53) The rugs, which are the main subject of this research and which has a prior position in the history of the handicrafts, have shown some differences in the scope of colours, design, pattern and drawings. The most important reason for these drawings is the difficulty in finding the old rug samples. The quality of the rugs, which are produced traditionally in the villages, is being spoiled. The quality is also cahanged in the centers which are giving textile education. There are not enough resources which examine the effects ofthe textile education programmes and the rug producers on the quality ofrugs. The aim ofthe research is to update the education programme and to increase the quality by fixing the quality in the scope of the criteria like technical properties, composition, designs and colour harmony of the rugs which are produced in the public education centers of Ankara. The rugs that are produced and the people who are working in the public education centers of Ankara are the elements of the research. Besides, the principals, teachers and the trainers who are working in all of the public education centers of Ankara are in the research. İVA survey is prepared for the priucipals, Ihc vice principals, the teachers and the trainers who work in the public education centers of Aiiakai a. The aim of the survey is to prepare a new scheme for the education programme and to determine the quality of the rugs while gathering the data. The survey is given to 24 peop'.j in the five public eduction centers which have rug workshop. The photos of the rugs weaved in the public education centers of Ankara, are taken and put in the forms of the research. The technical properties of the rugs such as colour, patterns, tools and composition are shown in the research forms. The iikert type scale with five choices is used in hte survey which is formed to collect data. The answers, which are given to the questions of the survey, are wriitten in the tables and their aritmetical averages are taken. Their efficiencies according to the averages are also shown. The prepared research forms are useu in forming a table to define the quality of the rugs. Then, the averages are taken from the figures in the tables. Some comments arc done according to the information in the table. The comments are checked with the informations in the other researchs which are on the same subject. The data gathered from the research can be divided into two groups. According to this; From the results of the survey; it is seen that in the rug production courses given in the public education centers of Ankara, the education programmes are not increasing the qualities of the rugs and the directors does not have efficient knowledge in production and marketing of the rugs. From the research forms; it is seen that the produced rugs are mostly used on the floor. Their average lenght is 157.48 and their average width is 76.02. Their basic tool is mostly wool string. Generally they are weaved in the vertical machines and geometric patterns are used. These patterns are mostly uesd more than once.