Ankara-Mamak katı atık depolama alanı sızıntı sularının yüzey ve yeraltı suları üzerindeki çevresel etkilerinin incelenmesi
Investigation of the environmental effects of the Ankara-Mamak soild waste disposal area leachates on surface and groundwater
  1. Tez No: 151089
  2. Yazar: METİN TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA- MAMAK KATI ATIK DEPOLAMA ALANI SIZINTI SULARININ YÜZEY VE YERALTI SULARI ÜZERİNDEKİ ÇEVRESEL ETKİLERİNİN İNCELENMESİ Metin TAŞTEKİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mehmet ÇELİK Mamak (Ankara) katı atık depolama alanı ve dolayında, temelde geçirimsiz, Triyas yaşlı Emir Formasyonu, üzerinde uyumsuz olarak gelen yan geçirimli, Triyas yaşlı Elmadağ, Ortaköy ve Keçikaya Formasyonları yer almaktadır. Bunların üzerine uyumsuz olarak geçirimli özellikte, Geç Pliyosen yaşlı Gölbaşı Formasyonu, en üstte de uyumsuz olarak gelen, geçirimli özellikte alüvyon ve yamaç molozları yer almaktadır. Mamak katı atık depolama alanı yaklaşık 500.000 m2 ve içerdiği mevcut katı atık miktarı ise 13x1 06 m3 tür. Katı atık sahasından sızan sızıntı suyunun yıllık miktarı yaklaşık 164.000 m3, suyun kalitesi ise Çevre Bakanlığı'mn Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliğine göre“sınıf IV, çok kirlenmiş su”sınırındadır. Sızıntı suyunun İmrahor deresi ve alüvyon akiferdeki yeraltı suyu üzerinde kirlilik potansiyeli oluşturduğu tespit edilmiştir. Çevresel problemlerin ortadan kaldırılabilmesi ya da en aza indirilebilmesi için sızıntı suyunun üstünün kapatılarak bir kanal içerisine alınması ve doğrudan kanalizasyon sistemine bağlanması ya da alternatif arıtım yöntemleriyle bertaraf edilmesi gibi önlemlerin alınmasının gerekebileceği vurgulanmıştır. 2004, 89 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Katı atık depolama, sızıntı suyu, yüzey ve yeraltı suyu kirliliği, Mamak- Ankara.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. Thesis INVESTIGATION OF THE ENVIRONMENTAL EFFECTS OF THE ANKARA-MAMAK SOLE) WASTE DISPOSAL AREA LEACHATES ON SURFACE AND GROUNDWATER Metin TAŞTEKİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mehmet ÇELİK At the Mamak (Ankara) solid waste disposal area and surroundings, unconformity and semi-permeable Triassic aged Elmadağ, Ortaköy and Keçikaya Formations are placed above the impermeable Triassic aged Emü- Formation which is the basement. Above all, unconformity permeable Upper Pliocene aged Gölbaşı Formation is placed. At the top, unconformity, permeable alluvium and debrises are placed. Mamak solid waste disposal area is nearly 500.000 m2 and it contains 13xl06m3 waste. Nearly 164.000 m3 leachate leak out from solid waste area in one year and leachate is“very dirty water”(class IV) according to Environment Ministry Water Contamination Control Regulation. It is notice that leachate make contamination potantial above îmrahor stream and groundwater in alluvium aquifer. In order to solve or decrease environmental problems it is suggested to take some measures like; leachate schould cover log taking in a canal and schould connect sewer system directly or schould get rid of with alternative purifying methods. 2004, 89 pages KEY WORDS: Solid waste disposal, leachate, surface and groundwater contamination, Mamak- Ankara-Turkey.