Ankara-Beyşehir hattı Spalax leucodon Nordmann, 1840 (Mammalia: Rodentia)'un karyolojik ve allozim varyasyonu
Karyological and allozymic variation of Spalax leucodon Nordmann, 1840 (Mammalia: Rodentia) distribution in the line Ankara-Beyşehir
  1. Tez No: 151139
  2. Yazar: TEOMAN KANKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ankara-Beyşehir hattında yayılış gösteren Spalax leucodon Nordmann, 1840'a ait 94 örnek morfolojik, karyolojik ve allozim (locuslan Idh-1, ldh-2, Est-1, Est-3, a-Gpdh) özellikleri bakımından incelendi. Karyolojik özelliklere göre yayılış alanındaki örnekler 2n = 60, NF = 80, NFa = 76 ve 2n = 60 (Populasyon I), NF = 76 ve NFa = 72 (Popuiasyon Q) karyolojik değerlerine sahip iki populasyona ayrıldı. Populasyon I karakter ölçüleri bakımından daha büyük değerlere sahipti. İç ve dış karakter ölçüleri bakımından erkekler arasında 25, dişiler arasında ise 4 karakter ölçüsünde farklılık tespit edildi. Bakulum ölçüleri bakımından iki populasyon arasında fark tespit edilmedi. Populasyon 1 ve Populasyon İT de ldh-2, Est-I ve Est-3 polimorfik özellikte bulundu. Allozim sonuçlarına göre Populasyon I'de Populasyon İT den farklı olarak Est-3 lokusunda A ve D alleileri saptandı. ANAHTAR KELİMELER: Spalax leucodon, Karyotip, Allozim, Türkiye.
Özet (Çeviri)
94 specimens of Spalax leucodon Nordmamt, 1840 distributed in the line Ankara - Beyşehir were examined based on morphological, karyological and allozymic (loci: Idh- 1, Idh-2, Est-1, Est-3, a-Gpdh) aspects. Specimens of mole rats were divided into two populations, being 2n = 60, NF = 80, NFa = 76 ve 2n = 60 (Population I), NF = 76 and NFa = 72 (Population H) in respect to karyological findings. Population I had larger values in body and skull measurements than those in population IL There was difference in 25 body and skull measurements of male specimens between two populations, and 4 of female ones. Idh-2, Est-1, and Est-3 were polymorphic in Population I and Population II. There was A and D alleles in Est-3 in Population L contrast to Population II. KEY WORDS : Spalax leucodon. Karyotype, Allozyme, Turkey