Tam diş seramiklerinin sinterleme şartlarının mekanik ve mikroyapı özelliklerine etkisinin incelenmesi
Examination of all dental ceramics sintering conditions to mechanical and micro properties
- Tez No: 151579
- Danışmanlar: PROF.DR. OKAN ADDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
TAM DİŞ SERAMİKLERİNİN SİNTERLEME ŞARTLARININ MEKANİK VE MİKROYAPI ÖZELLİKLERİNE ETKİSİNİN İNCELENMESİ ÖZET Son yıllarda metal üzerine kaplama porselen dişler yerine, tam seramik dişlerin kullanılması yaygınlaştığından, tam seramik diş malzemelerinin üretim süreçleri incelenerek gelişimine katkıda bulunmak için 'Tam Diş Seramiklerinin Sinterleme Şartlarının Mekanik Ve Mikroyapı Özelliklerine Etkisinin İncelenmesi' konulu tez yapılmıştır. Kaolen, feldsfat, kuvars, alumina, zirkonya tozları kullanılarak farklı karışımlarda 5 farklı kompozisyonda üretilmiştir. Üretilen tam seramik diş kompozisyonları kırma, öğütme, eleme işlemlerinden sonra, preslenerek şekillendirilmiştir. Üretilen tam seramik diş numuneleri 1200°C, 1450°C, 1650°C, 1725°C de sinterlenmiştir. Sinterleme sıcaklığındaki değişimin diş seramik numunelerinin mekanik ve mikroyapı özelliklerine etkisinin tespiti için numunelerin öncelikle yoğunlukları ölçülmüştür. Daha sonra elektron mikroskobunda mikroyapı incelemesine tabi tutulmuştur. Mekanik özelliklerinin tespiti için sertlik ve aşınma deneylerine tabii tutulmuştur. Aşınma çizgileri pirofilometre yardımıya optik ve mekanik uçlarla ölçülmeye çalışılmıştır. Fakat numunelerin sertlikleri ve yüzeylerinde bulunan mikro porozite nedeniyle pirofilometre cihazıyla ölçüm yapılamamıştır. Aşınma miktarı, sertlik değerleriyle ilişki kurularak tespit edilmiştir. Tam seramik diş numunelerinde x-ışını analizi yapılarak, faz dönüşümlerinin sinterleme sıcaklığındaki değişimin etkisiyle gerçekleşip gerçekleşmediğinin tayini yapılmıştır. Sonuçta, üretilen tam seramik diş kompozisyonlarının yoğunluk değerleri incelendiğinde en iyi yoğunluğa 17ZF'den, en düşük yoğunluğa 14YF' den elde edilmiştir. Sertlik değerleri incelendiğinde en iyi sertlik değerinin 17AL' den, en düşük sertlik değerinin 12YF' den elde edilmiştir. Aşınma değerleri incelendiğinde en fazla aşınan numunenin 14ZTA, en az aşınan numune 16ZF olduğu tespit edilmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
EXEMINATION OF ALL DENTAL CERAMICS SINTERING CONDITIONS TO MECHANICAL AND MICRO PROPERTIES SUMMARY In recent years, instead of using metal crown, all ceram dental is used on the surface of the teeth. In order to develope the production of all dental ceramic materials 'Examination Of All Dental Ceramics Sintering Conditions to Mechanical And Micro properties' was investigated. By using 5 different mixtures kaoline, feldspar, quartz, alumina, zirconia powders were prepared. All dental ceramic compounds were crushed, grounded, classified and shaped by compressing. The production of dental ceramics sample were sintered at 1200°C, 1450°C, 1650°C, 1725°C. The change in sintering temperature, firstly density of all ceramic samples were investigated for the effect of mechanical and microstructure properties. Just to investigate the mechanical properties, hardness and wearness were put into experiment. By the help of the pirofilometer with optical and mechanical tip, wear lines were tried to measure. Furthermore, the measurement of the thesis couldn't have done because of the hardness and the microporocity of the surface. The relation between wear and quantity and hardness value were investigated. All dental ceramics were analised by X-ray difractometer moreover, by the result of the difference in sintering temperature, wheather it was taken place or not. In conclusion, when the densith of all dental ceramic composition' s value were taken into consideration, from the best density of 17ZF to the lowest 14YF, was obtained. But when the hardness of the processes were examined the best hardness value was 17AL and the lowest hardness value was 12YF. The wear value of both samples were examined such as the maximum wearness of the sample was 14ZTA and the minimum wearness of the sample was 16ZF. IX