Farklı kapa yemlerin toros alaca keçilerinde süt verimi ve sütün kompozisyonu üzerine etkileri
The effect of different forage on milk yield and milk composition of toros alaca goats
- Tez No: 151717
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DURMUŞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETPınar KARABAY KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ZOOTEKNİ ANABİLİM DALI YÜKSEK LİSANS TEZİ ÖZET FARKLI KABA YEMLERİN TOROS ALACA KEÇİLERİNDE SÜT VERİMİ VE SÜTÜN KOMPOZİSYONU ÜZERİNE ETKİLERİ Pınar KARABAY DANIŞMAN : Doç. Dr. Durmuş ÖZTÜRK Yıl : 2004 Sayfa : 39 Jüri : Doç. Dr. Durmuş ÖZTÜRK : Prof. Dr. Onur DENİZ : Yrd. Doç. Dr. K. Sinan DAYISOYLU Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yürütülen bu çalışmada farklı kaba yemlerin Toros Alaca keçilerinde süt verimi ve sütün kompozisyonu üzerine etkisi araştırılmıştır. Tesadüf parselleri deneme deseninde faktöriyel olarak planlanan araştırmada toplam 12 baş Toros Alaca (Alman Alaca Asil Keçi X Kıl Keçi Melezi) ırkı sütçü keçiler kullanılmıştır. 75 gün süren denemede keçiler 3 farklı rasyon grubu (Rasyon 1: Yonca Kuru otu + Kesif yem, Rasyon 2: Yonca Silajı + Kesif yem, Rasyon 3: Buğday Samanı + Kesif yem) ile bireysel bölmelerde beslenmişlerdir. Kaba yem sınırsız (ad-libitum) olarak, kesif yem ise dönemlere göre belirlenen miktarlarda (1. Dönem 400 g, 2. Dönem 500g, 3. Dönem 300 g) verilmiştir. Keçilerin kaba yem tüketimleri günlük olarak belirlenmiş, canlı ağırlıklar denemenin başlangıcında (Dönem 1), denemenin ortasında (Dönem 2) ve denemenin sonunda (Dönem 3) tespit edilmiştir. Sağımlar sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa sağım makinası ile yapılmış, süt verim kontrolleri ise 3 günde bir yapılmıştır. Ayrıca her dönemde süt örnekleri alınarak fiziksel ve kimyasal bazı özellikler yönünden analiz edilmiştir. Denemede; dönemin, rasyonların ve dönem-rasyon interaksiyonunun, incelenen özellikler üzerine etkisi araştırılmıştır. IIIÖZETPınar KARABAY Araştırma sonuçlarına göre laktasyon dönemlerine ait en yüksek yem tüketimi 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTPınar KARABAY UNIVERSITY OF KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF ANIMAL SCIENCE MSc THESIS ABSTRACT THE EFFECT OF DIFFERENT FORAGE ON MILK YIELD AND MILK COMPOSITION OF TOROS ALACA GOATS Pınar KARABAY Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Durmuş ÖZTÜRK Year : 2004, Pages : 39 Jury : Assoc. Prof. Dr. Durmuş ÖZTÜRK : Prof. Dr. Onur DENİZ : Assist. Prof. Dr. K. Sinan DAYISOYLU In this research the effect of different forages on the milk yield and milk composition of Toros Alaca goats were investigated in KSU Faculty of Agriculture Experimental Station. In the experiment 12 Toros Alaca goat were used in the randomized block design. The experiment last 75 days. Three different rations; Ration 1: Alfalfa hay + concentrate, Ration 2: Alfalfa silage + concentrate, Ration 3: Wheat straw + concentrate The forages were fed ad-libitum, concentrate were given in each period as follows; Period 1: 400 gram, Period 2: 500 gram, Period 3: 300 gram. In the research voluntary feed intake was determined everyday. Live weight of goats was determined at beginning, at the middle and end of the experiment. Milking was carried out twice a day, morning and evening at the same time. Milk yield control was determined in every three days. In addition, milk samples from each goat were taken and some physical and chemical composition of milk were determined in each period. VABSTRACTPınar KARABAY In the experiment, the effect of period, ration and period x ration interaction on the milk yield and milk composition were investigated.