Alaysis of geothermal circuit of Balçova - Narlıdere geothermal district heating system
Balçova-Narlıdere jeotermal bölge ısıtma sistemi jeotermal devre analizi
  1. Tez No: 152023
  2. Yazar: OSMAN YAŞAR BİLAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT TOKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
oz Bu çalışmanın amacı Balçova - Narlıdere Jeotermal Bölge Isıtma Sistemi'nin performansının belirlenmesi ve kritik noktalarının açığa çıkarılmasıdır. Çalışma esnasında Balçova - Narlıdere Jeotermal Bölge Isıtma Sistemi, Balçova Jeotermal Şirketi veri tabanından yararlanılarak PIPELAB bölge ısıtma sistemi simülasyon programında modellendi ve Sistem' deki basınç ve sıcaklık dağılımları bulundu. Bu analizler doğrultusunda Balçova - Narlıdere Jeotermal Bölge Isıtma Sistemi'nin kritik noktalan tespit edildi ve bu kritik noktaların muhtemel sebepleri incelenip çözüm alternatifleri üretildi. Aynı sırada Sistem üzerinde seçilen iki apartmana takılan debimetrelerle tüketicilere gönderilen akışkan miktarı ve verilen enerji gözlendi. Gözlenen değerlerin dış hava sıcaklığı ve hesaplanan değerlerle karşılaştırması yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to determine the performance of the Balçova - Narlıdere District Heating System and to reveal the critical points. During this study, with the help of Balcova Jeotermal Company's database, Balçova - Narlıdere Geothermal District Heating System is simulated in Pipelab Geothermal District Heating System simulation program and the pressure and temperature distributions of the system are determined. In the light of these analyses, the critical points of the Balçova - Narlıdere Geothermal District Heating System are pointed out with the possible reasons and solution alternatives are discussed. Meanwhile, with the flow meters which are assembled to two apartment buildings chosen in the system, the amount of the fluid and the energy consumed by the users are observed. The observed values are compared with the calculated values according to the outdoor temperatures. IV