Farklı lokasyonlardan toplanan Trichogramma evanescens westwood populasyonlarının esteraz düzeylerinin tespiti
Determination of esterase level of Trichogramma evanescens westwood from different locations of Turkey
  1. Tez No: 152080
  2. Yazar: FAHRİYE SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDIN Ş. TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ıu FARKLI LOKASYONLARDAN TOPLANAN Trichogramma evanescens Westwood POPULASYONLARININ ESTERAZ DÜZEYLERİNİN TESPİTİ ÖZET Bu çalışma, farklı lokasyonlardaki yumurta parazitoiti Trichogramma evanescens populasyonlarının esteraz düzeylerinin tespiti için yapılmıştır. Günümüzde elektroforez, populasyon biyolojisi hakkındaki bilgimize katkıda bulunan varyasyonları ölçmek için çok kullanılan bir tekniktir. Çalışmamızda esteraz izozimindeki varyasyonu göstermek için denature olmamış jel elektro forezi (PAGE), toplam protein fraksiyonlarını göstermek için ise SDS-PAGE yöntemi kullanılmıştır. Farklı lokasyonlardan toplanan T. evanescens populasyonlarında esteraz izozimlerinde önemli bir varyasyon tespit edilmiştir (populasyon 1: Adana I, populasyon 2: Adana II ve Trakya populasyonu). Esteraz zimogramları ergin erkek ve dişilerden elde edilmiştir. Birbirinden bağımsız dört adet esteraz bandı bulunmuştur. Birinci, üçüncü ve dördüncü bantlar mobiliteleri, ikinci bant ise yoğunluğu açısından populasyon 1 ve populasyon 2 arasında farklılık göstermektedir. Populasyon l'de olduğu gibi Trakya populasyonunun esteraz bantları populasyon 2'den tamamen farklıdır. Populasyon l'den ise sadece birinci bandın yoğunluğu yönünden farklılık göstermektedir. Populasyon 1 ve populasyon 2 ömür uzunluğu ve parazitleme açısından karşılaştırılmıştır, genel olarak populasyon 1 populasyon 2'den daha uzun süre yaşamasına rağmen bu istatistiksel olarak önemli değildir.
Özet (Çeviri)
IV DETERMINATION OF ESTERASE LEVEL OF Trichogramma evanescens Westwood FROM DIFFERENT LOCATIONS OF TURKEY SUMMARY This study was carried out to determine the esterase level of egg parasitoid T.evanescens from different locations of Turkey. Electrophoresis is currently the most used tool for quantifying variation that has contributed to our knowledge of population biology. In our study N on Denaturated Polyacrylamide Gel E lectrophoresis ( PAGE) was used to determine the variation of esterase isozyme and SDS PAGE method was used to determine the total protein fractions. Considerable variations in esterase isozymes of T. evanescens from different locations were detected (population 1: Adana I, population 2: Adana II and population of Trakya). Esterase zymograms were prepared from male and female insects. There were four groups of esterase bands which appeared to be independent. First, third and fourth bands were different in population 1 and population 2 in terms of their mobilities. The second band was different in population 1 and population 2 in terms of thickness. Esterase bands of Trakya population were completely different from population 2 like as population 1, it also differed from population 1 only in terms of thickness of first band. Population 1 and population 2 were compared to longevity and parasitization; population 1 survived longer than population 2 but it is not statistically important.