MPLS teknolojisi
MPLS technology
- Tez No: 152210
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
MPLS TEKNOLOJİSİ ÖZET Bu çalışmanın amacı etiket bağlaşması standardı olan MPLS (Multiprotocol Label Switching) teknolojisinin tanıtılıp teknolojinin performans artışına yönelik bir önerinin sunulmasıdır. MPLS standardının oluşumu, teknolojinin geçmişinde ortaya konan etiket bağlaşması esasına dayanan teknolojiler sayesinde gerçekleştiğinden öncelikle bu teknolojilerin yapılan ve etiket bağlaşması teknolojisinin avantajları sıralanmıştır. Etiket bağlaşması teknolojisinin İP kontrol protokollerini kullanmakla birlikte etiket alış verişini mümkün kılan etiket dağıtım protokollerini de kullanması gerekmektedir. Etiket bağlaşması iletim mantığı etiket alış verişine dayandığından çok hızlı paket iletimi sözkonusudur. Bu iletim performansının yanısıra etiket bağlaşmasının sağladığı fonksiyonelliğin sebepleri aktarılmıştır. MPLS teknolojisinin en cazip özelliği paketlerin FEC'lerine sadece şebeke sınırında bulunan uç LSRler'ce karar verilmesi, şebeke içi iletimin sadece etiket alış verişiyle sağlanmasıdır. İki uç LSR arasında iletim gerçekleşebilmesi için virtüel yol kurulması gerekir ve bunlara LSP ismi verilir. LSP kurulum yöntemleri 'bağımsız' ve 'düzenli' olmak üzere iki tanedir. Döngü sezme ve engelleme amacıyla TTL başlık kullanımının yanısıra duruma ve ortama göre değişen yöntemlerin varlığından bahsedilmiştir. MPLS şebeke üzerinden geçirilecek EP paketlerin çerçevelenmesi amacıyla kullanılan etiket başlık yapısı tanıtılmış, başlıkta bulunan etiket, exp, yığın veTTL alanları ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Kontrol bileşeninin bir parçası olan ve etiket bilgilerinin dağıtımını sağlayan LSP protokolünün yapısı ve işleyişi açıklanmıştır. MPLS teknolojisinin fonksiyon zenginliğine olanak tanıyan LDP mesaj sınıfları ve modlan incelenmiştir. ATM şebekelerde MPLS teknolojisinin uygulanışı ve çok hedefli iletim desteği yeralan konular arasındadır. MPLS şebekelerde QoS desteği bulunmaktadır. Bu amaçla birleşik hizmetler ve ayrık hizmetlerin desteklenebilmesi için MPLS şebeke elemanı LSRler'de ve etiket dağıtım protokollerinde bulunması gereken mekanizmalar incelenmiş, uygulamalara eksiksiz hizmet verilebilmesi için bulundurulan hata yönetim metodlanna değinilmiştir. Bu metodlarm temelinde, hata oluşan LSP'den yedek bir LSP'ye trafik aktarımı mantığı bulunmaktadır. MPLS 'in son zamanlarda geliştirilen uygulamalarından bir tanesi de MPLS şebeke üzerinden ATM hücrelerinin aktarılmasıdır. Bu önerinin ETİKET - VPI/VCI eşleşmesine dayanan mantığı açıklanmıştır. ıxMPLS şebekelerin IPv6 desteği bulunmaktadır. Çalışmada, bu konuda önerilen metodlar incelenmiş, IPv6 'ya geçiş sürecinde uygulanabilirlik açısından en uygun yöntem saptanmıştır. Son bölümde, bir çok yeniliğe ve gelişime açık olan MPLS teknolojisinin iletim performansının arttırılmasına yönelik bir öneri getirilmiştir. Adaptif etiket başlığı yaklaşımıyla nispeten küçük şebekelerde etiket başlığının küçültülerek performansın arttrılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
MPLS TECHNOLOGY SUMMARY The aim of this study is explaining the MPLS technology and proposing a new method which can be used to increase the forwarding performance. The MPLS technology was the result of different label switching technologies so some explanations are given about these technologies. The main advantages of label switching technology are explained and main factors behind the rapid development of the technology are discussed. IP routing protocols and label distribution protocols should be used in label switching control component to handle LABEL - NEXT HOP information. The forwarding component of the technology uses label exchanging algorithm so it has a high performance. The main reasons of functionality of the technology are discussed. The most important property of the MPLS technology is finding the FEC of packets in the edge LSRs only. The other LSRs' task is exchanging the label. It is necessary to set up a path between two edge LSRs for transmission of packets between these two LSRs. The name of the virtuel path set up between two LSRs is LSP (Label Switched Path). LSPs can be set up in two ways named independent and ordered. Loop prevention methods are discussed and one of them is using TTL header space and decreasing it in every LSRs. The MPLS frame format is discussed. A label header should be added IP packets to transfer the packets over MPLS network. Label header has four different header spaces named label, exp, stack and TTL. LDP protocol, used to distribute label information among the MPLS network, is discussed deeply. LDP has some message classes and operating modes to overcome functionality issues. Multiprotocol over ATM and multicast issues are explained. MPLS networks have QoS support. Int-serv and diff-serv issues on an MPLS network are investigated. All LSRs and LDP protocols should be configured to support QoS needs. In an MPLS network with QoS guaranteed transformation of packets should be implemented so some error management mechanisms are necessary. MPLS technology has some error handling mechanisms based on using recovery LSPs. One of the most current innovations about MPLS technology is named 'ATM over MPLS networks'. The details of this method are discussed. IPv6 support of MPLS networks is investigated. There are three main methods on the implementation of IPv6 standard on edge devices and using IPv4 standard on the XIother LSRs. This method is very advantegous because of its simplicity and applicability. A new method is proposed at the last section. The method has an aim of increasing the forwarding performance by using adaptive label header. If the length of the label header can be changed according to size of the network, shorter labels can be used in not very big MPLS networks to increase the forwarding performance. XII