Havayolu ve otobüs işletmeciliği maliye ve rekabet değerlendirmesi
Evaluation of cost and competition between airline and bus operations
- Tez No: 152338
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNGÖR EVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
HAVAYOLU VE OTOBÜS İŞLETMECİLİĞİ MALİYET VE REKABET DEĞERLENDİRMESİ ÖZET Ülkemizdeki gelişmeler çerçevesinde yolcu taşımacılığının iki önemli türü olan havayolu taşımacılığı ve otobüs taşımacılığının irdelendiği bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı anlatılmıştır. İkinci bölümde, ulaştırma türlerinin yolcu taşımacılığı açısından değerlendirilmesi yapılmış ve karayolu, demiryolu ve havayolu taşımacılığından beklentiler anlatılmıştır. Çeşitli ulaştırma türlerinin ülkemizde yurtiçi yolcu taşıma payları ve bu ulaştırma türlerinin enerji tüketimi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Ayrıca kullanıcıların farklı ulaşım araçlarıyla seyahat etme durumlarında erişmek istedikleri yere varabilme süreleri açısından bir karşılaştırma yapılmıştır. Üçüncü bölümde, bölgesel taşımacılık/düşük maliyetli taşımacılık konusunda uygulamalar ve bu konuda havacılık sanayiinde gelişmeler üzerine bilgi verilmekte, konunun ülkemizde nasıl ele alınarak geliştirilebileceği konusunda değerlendirmeler yapılmaktadır. Bölgesel havayollarının nasıl ortaya çıktığı, düşük trafiği olan havaalanlarının nasıl kullanılması gerektiği, bölgesel taşımacılıkta kullanılan uçak tipleri ve bölgesel uçak/küçük uçak işletmeciliği hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca Türkiye'de olası bir bölgesel sistemin nasıl olması gerektiği anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, havayolu taşımacılığından ÖTV'nin kaldırılması sonucu oluşan rekabet durumunun otobüs taşımacılarını nasıl etkilediği, aynı şekilde ÖTV'nin otobüs taşımacılığından da kaldırılması durumunda bilet fiyatlarının hangi oranda değişeceği konusunda bilgiler verilmiştir. Özellikle merkez İstanbul olmak üzere Ankara, Trabzon, Adana gibi farklı uzaklıktaki bölgelere havayolu ve otobüs ile yolcu taşımacılığı işletme maliyetleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu maliyetler doğrultusunda işletme maliyetleri zamanın (saat) ve mesafenin (kilometre) bir fonksiyonu olarak formüle edilmiş ve buna bağlı olarak koltuk maliyetleri elde edilmiştir. Son olarak çalışmadan elde edilen sonuçlar açıklanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF COST AND COMPETITION BETWEEN AIRLINE AND BUS OPERATIONS SUMMARY This study is composed of four chapters that analyzes the two major passenger transportation modes: Air lines and bus lines. The first chapter states the object of this study. In the second chapter, transportation modes are evaluated in terms of passenger transportation. The expectations from the land, rail, and air transportations are also covered in this chapter. Energy consumption and domestic passenger rates of various transportation modes is another piece of information provided. Another analysis in this chapter is the travel times of various transportation means. Among the topics covered in the third chapter are: practices in regional and low-cost transportation; developments in the aviation industry; how regional air lines emerged; how low-traffic airports should be utilized; types of planes used in regional transportation, and small size plane operation. In addition, the analysis of a possible regional system in Turkey is included. The fourth chapter provides information on how bus line companies are affected by the emerged competition as a result of the elimination of OTV (excise tax) on airline transportation; and how bus line ticket fares would be affected should OTV on bus line transportation be eliminated. This chapter also outlines the operational cost of passenger transportation via air and bus lines between Istanbul and other major cities at varying distances such as Ankara, Trabzon, and Adana. In light of this cost analysis, operating cost is formulated as a function of time (hour) and distance (km), which, then, is used to calculate the cost-per-seat. Finally, the results of this study are explained.