Cumulants associated with geometric phases and their implementation in modern theory of crystalline polarization
Geometrik fazlar ile ilişkili kümülantlar ve modern kristal polarizasyon teorisindeki uygulamaları
  1. Tez No: 763002
  2. Yazar: SERTAÇ CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BALAZS HETENYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fiziksel anlamı ve gözlemlenebilir etkileri nedeniyle birçok alan Berry'nin geometrik fazından etkilenmiştir. Geometrik fazdan kaynaklanan atılımlardan biri modern polarizasyon teorisidir. Konumun beklenen değeri, kötü tanımlanmış sınırlar nedeniyle kristal yapılar için hesaplamak mümkün değildi. Modern polarizasyon teorisi, adyabatik döngü ile elde edilen geometrik fazın ilk kümülantları verdiğini, böylece polarizasyonun geometrik faz ile elde edilebileceğini göstermiştir. Bu durum, kümülantların polarizasyon, yük taşıma, elektron lokalizasyonu gibi çalışmalar için gerekli olduğunu göstermektedir. Modern polarizasyon teorisi bağlamında, ölçü değişmez kümülantları türetilmiştir, ancak fiziksel olarak iyi tanımlanmış olmalarına rağmen geometrik değildirler. Bu sorunu çözmek için, geometrik Binder kümülantı olarak adlandırılan adyabatik döngü ile ilişkili Binder kümülantlar tanıtıldı. Binder kümülantı tanımı iki kümülantın oranına göre yapıldığından tanımın geometrik hale gelmesini engelleyen faktörleri ortadan kaldırmak mümkündür. Adyabatik döngü ile ilişkili kümülantları elde etmenin alternatif bir yolu da onerilmiştir. Cumulantların hata terimleri, alternatif yolla elde edildiğince iyileşir. Modern polarizasyon teorisinin sahip olduğu geçiş noktaları etrafındaki bozukluklar önemli ölçüde azalır. Aralıklı ve aralıksız bant yapıları arasındaki farkı gözlemlemek için Geometric Binder kümülant uygulanmıştır. Bir boyutlu ve iki boyutlu modeller incelenmiş ve metalik ve yalıtkan hal arasındaki faz geçişi açıkça gözlemlenmiştir. SSH modelinde modern polarizasyon teorisi ile karşılaştırma yapmak için araştırılmış ve formalizmdeki gelişme gösterilmiştir. Geometrik Binder kümülatı ayrıca ilişkili modelleri gözlemlememizi sağlar ve ilişkili modeldeki geçiş noktalarını bulmak için renormalizasyon grubu teorisine dayalı bir yöntem de kullanılmıştır. Sonuçlar birbirleriyle iyi bir uyum içindedir. Kümülantları çıkarmanın alternatif yolu iki boyutlu sistemlere de genişletilmiştir ve geometrik Binder kümülatı kullanılarak faz geçişi iki boyutlu sistamlerde de gözlenmiştir. iki boyutlu sistemin sıfır boyutlu veya tek boyutlu Fermi yüzeyi olduğuna bakılmaksızın geometrik Binder kümülantı metalik ve yalıtkan duruma duyarlı bir niceliktir. Arılıklı bant durumunda, geometrik Binder kümülantı sistem boyutundan etkilenir ve sistem boyutundan kaynaklanan etki belirgindir. Sistem boyutundaki artış niceliği geliştirir.
Özet (Çeviri)
Many fields have been influenced by Berry's geometric phase because of its physical meaning and observable effects. One of the breakthroughs that stem from geometric phases is the modern theory of polarization. The expectation value of the position was not possible to calculate for crystalline structures because of ill-defi ned position operator. The modern theory of polarization showed that the geometric phase obtained by Zak phase, integral across the Brillouin zone, gives the first cumulants so that polarization is obtainable by the geometric phase. This indicates that cumulants are essential for studies such as polarization, charge transport, and electron localization. In the context of the modern theory of polarization, gauge-invariant cumulants are derived but they are not geometric even though they are physically well defi ned. In order to deal with this issue, a Binder cumulant associated with the adiabatic cycle is introduced, so called geometric Binder cumulant. Since the de finition of Binder cumulants is based on a ratio of two cumulants, it is possible to eliminate factors that prevent the quantity to become geometric. An alternative way to extract cumulants associated with the adiabatic cycle is proposed as well. Error terms of the Cumulants are improved when they are extracted in an alternative way. Distortion around the transition points which modern theory of polarization has been reduced signi cantly. Geometric Binder cumulant is implemented to observe the difference between gapped and gapless band structures. One-dimensional and two-dimensional models are investigated and phase transition between metallic and insulating states is clearly observed. SSH model is investigated to make a comparison with the modern theory of polarization and development in the formalism is shown. Geometric Binder cumulant also lets us observe the correlated model and a method based on renormalization group theory is used to locate transition points in the correlated model. Results are in good agreement with each other. An alternative way to extract cumulants is also extended to two-dimensional systems and phase transition is observed in two-dimensional systems with the usage of geometric Binder cumulant. Regardless of whether the two-dimensional system has a zero-dimensional or one-dimensional Fermi surface, Geometric Binder cumulant is a quantity that is sensitive for the metallic and insulating cases. For the open gap case, geometric Binder cumulant is affected by the system size, and the effect of the system size is distinct. An increase in the system size improves the quantity.