Application of data envelopment analysis in disaster relief management
Afet yardım yönetiminde veri zarflama analizi uygulaması
  1. Tez No: 152596
  2. Yazar: ABDULLAH KORKUT ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET AFET YARDIM YÖNETİMİNDE VERİ ZARFLAMA ANALİZİ UYGULAMASI Veri Zarflama Analizi(VZA) çoklu girdi ve çıktıya sahip karar birimlerinin kıyaslamalı etkinliğini ölçen bir tekniktir. VZA özellikle son yıllarda, farklı alan ve ülkelerde sıkça kullanılmaktadır. Bu çalışmanın asıl amacı, Marmara ve Düzce Depremlerinde müdahale ve yardım faaliyetlerine katılan deprem afet yardım organizasyonlannm göreli etkinliklerini hesaplamaktır. Bu amaç için, 1999 Depremlerinde afet yardım yönetimi çevrimindeki müdahale ve yardım safhalarına katılan afet yardım organizasyonları dört gruba ayrılmıştır, bu gruplar:“arama ve kurtarma”,“altyapı rehabilitasyonu ve enkaz kaldırma”,“acil sağlık bakım”,“deprem mağdurlarının temel ihtiyaçlarım karşılama”. Daha sonra, kısıtsız model uygulanmış ve bu gruplardaki karar birimlerini etkinlik skorları ile, girdi ve çıktılarının optimum ağırlıkları hesaplamıştır. Ayrıca etkin ve etkin olmayan karar birimleri tesbit edilmiş, etkin olmayan karar birimleri için hedef girdi ve çıktı değerleri tesbit edilmiştir. Fakat, bazı karar birimlerinin girdi ve çıktı ağrrlıklarmm sıfır veya diğer karar birimlerinin değerlerine çok farklı çıktığı görülmüştür. Bu eksikliği gidermek için kısıtsız modele yeni kısıtlar ekleyerek kısıtlı model oluşturulmuş ve uygulanmıştır. Bu modelin çözülmesinden sonra, tekrar etkinlik skorları, optimal girdi çıktı ağırlıkları, etkin ve etkin olmayan karar birimleri tesbit edilmiştir. Sıfır veya diğer karar birimlerinin değerlerine göre çok farklı çıkan değerlerin elimine edilmesinden dolayı, Veri Zarflama Analizi Kısıtlı Modelinde, Veri Zarflama Analizi Kısıtsız Model' ine göre daha doğru ve sağlıklı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT APPLICATION OF DATA ENVELOPMENT ANALYSIS IN DISASTER RELIEF MANAGEMENT Data envelopment analysis (DEA) is a technique that measures relative efficiency of decision making units (DMUs) having multiple inputs and outputs. Especially in the last years, DEA have been used in many different areas, in many different countries. The main purpose of this study is to estimate the relative efficiency of disaster relief organizations which participated in the relief activities of Marmara and Düzce Earthquakes that took place in Turkey in 1999. For this purpose, the activities in the response and relief phase of disaster management cycle in the 1999 earthquakes are classified into four groups,“search and rescue”,“infrastructure rehabilitation and debris removal”,“health care”, and“providing basic need to the disaster victims ”. Then, the unbounded DEA model is applied to estimate the efficiency scores and optimal inputs/output weights of Decision Making Units (DMUs) in these groups. Then, determined the efficient and inefficient units are determined; then for the inefficient units, the target inputs and outputs values are determined. However, some inputs and outputs take zero or some outlier values in the unbounded model results. In order to eliminate this deficiency, the bounded model is applied by adding additional constraints into the unbounded model. After solving this model, the optimal inputs/output weights, efficiency scores of DMUs, and the efficient and inefficient units are determined. The results of the bounded version of DEA have presented more accurate results than the unbounded model results. Because zero and outlier values are eliminated, thus more accurate and healthy results are obtained regarding the unbounded model.