SCN-CBr4 organik alaşımlarının doğrusal katılaştırılması ve mikroyapı parametrelerinin katılaştırma parametrelerine bağlı olarak incelenmesi
Directional solidification of SCN-CBr4 organik alloys and investigation of the microstructural parameters depending on the solidification parameters
- Tez No: 152603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN ÇADIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı dört farklı Succinonitrile-Karbontetrabromür (SCN-CBr4 ) organik alaşımları için sabit sıcaklık gradyenti (G=7.5 K/mm) ve farklı büyütme hızlarında (V=6.5- 103.5 um/s) mikroyapı parametreleri (X\t X2, R)"nin katılaştırma parametreleri (V ve C0)'a göre nasıl bir değişim gösterdiğini araştırmaktır. Onun için mikroyapı parametreleri olan, birincil dendrit kollar arası mesafe, X\, ikincil dendrit kollar arası mesafe, \ı ve dendrit uç yarıçapı, R ölçüldü. Sonra SCN- CBr4 alaşımları için mikroyapı parametrelerinin büyütme hızına ve bileşime bağlılığı lineer regrasyon analizi ile tespit edildi. Bulunan sonuçlar literatürdeki mevcut teorik modellerle ve benzer deneysel çalışmalarla karşılaştırıldı. Anahtar Kelimeler; Doğrusal katılaştırma, Birincil dendrit kollar arası mesafe, İkincil dendrit kollar arası mesafe, Dendrit uç yarıçapı, Organik alaşımlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this work is to investigate how the microstructural parameters (X\,k2 and R) vary as a function of the solidification parameters (V and C0) for four different concentrations of the Succinonitrile (SCN)- Carbon tetrabromide (CBr4) alloys with a constant temperature gradient (G=7.5 K/mm) and different growth rates (V=6.5-103.5 um/s). Therefore the microstructure parameters; primary dendrite arm spacing, X\, secondary dendrite arm spacing, %2 and dendrite tip radius, R were measured. Then the dependence of the microstructure parameters on using the growth rates and compositions parameters for SCN- CBr4 alloys were determined by linear regression analysis. Finally the obtained results were compared with the current theoretical models and previous experimental results. Keywords; Directional solidification, Primary dendrite arm spacing, Secondary dendrite arm spacing, Dendrite tip radius, Organic alloys.