Broiler ebeveynlerinde yumurta verim özellikleri
Egg yield characteristics of broiler parent stocks
- Tez No: 152669
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET BROİLER EBEVEYNLERİNDE YUMURTA VERİM ÖZELLİKLERİ Bu çalışma, hroyler parent hatları olan Ross 308 ve Ross 508' in yumurta verim özelliklerini karşılaştırmak için yapılmıştır. Ross 308 hattı 4 tekerrürlü olarak, (2200 kapasiteli 4 kümeste yetiştirilen toplam 8901 adet tavuk) ve Ross 508 hattı 5 tekerrürlü (2200 kapasiteli 5 kümeste toplam 10334 adet tavuk) yumurta verim özelliklerini karşılaştırmak için kullamlmıştır. Tavuk basma günlük yumurta verimi (%), tavuk başına toplam yumurta sayısı, yumurta ağırlığı (g), ıskarta yumurta oram (%), ölüm oranlan (%), yem tüketimleri (g), 24.hafta ve 38.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT EGG YIELD CHARACTERISTICS OF BROILER PARENT STOCKS This study was carried out to compare egg yield parameters of broiler parent stocks Ross 308 and Ross 508. 4 replications (4 poultry houses each having 2200 bird capacity, total 8901 hens) for Ross 308 and 5 replications (5 poultry houses with 2200 poultry houses each having 2200 bird capacity, total 10334 hens) for Ross 308 were used to compare their egg yield parameters.