Amberlit IR-122 katalizör varlığında asetik asit ile izobutanolün esterleşme kinetiği çalışması
Kinetics study of esterification of acetic acid with izobutanol in the presence of amberlite IR-122 catalyst
  1. Tez No: 152897
  2. Yazar: ESRA UYAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİME ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET İzobütanol-asetik asit esterleşme kinetiği katalizörlü ortamda çalışıldı. Çözücü olarak dioksan, katalizör olarak asidik formdaki Amberlit İR- 122 katyon değiştirici reçine kullanıldı. Tepkime kesikli reaktörde, 400 rpm sabit karıştırma hızında, farklı sıcaklıklarda gerçekleşti. Katalizör miktarı sabit tutuldu. Tepkime denge sabitinin 323-367 K sıcaklık aralığında, sıcaklık ve katalizör miktarından bağımsız ve değerinin Ke = 4,0 olduğu bulundu. Katalizör varlığında (Eley-Rideal) tepkimenin adsorplanmış alkol ile yığın içindeki asit arasında gerçekleştiği bulundu. Tepkimenin başlangıç hızının asit derişimi ile lineer arttığı, alkol ve su derişimiyle azaldığı belirlendi. Tepkimenin yüzey tepkimesi kontrollü olduğu ve hız ifadesinin -rA=B^W ^A^B \ ^A^Bmol. L“1. saat”1 \ + KBCB +KWCW şeklinde verilebileceği gösterildi.VI Burada derişimler, mol. L“1 birimindedir. Sabitlerin ise, sıcaklığa bağlı kf= exp(8,68 - 6073/T) L2 (g-kuru reçine)”1. mol“1. saat”' KB=exp(6117,6/T-19,79) L.mor1 Kw= exp(2271,3^-6,48) L. mol"1 eşitlikleri ile verilebileceği bulundu. ANAHTAR KELİMELER Esterleşme kinetiği Heterojen kataliz Amberlite İR- 122 Asetik asit İzobütanol İzobütil asetat
Özet (Çeviri)
vu SUMMARY The kinetics of esterification of acetic-acid has been studied by a catalyst. As a cation exchanger resin has been used Amberlite IR-122 catalyst in its acidic form and Dioxane has been used as solvent. The reaction has been realized in a batch reactor which has been connected by serial where has been kept by constant stirring speed (400 rpm) at the different temperature and has been kept fixed amount of catalyst in this study. The equilibrium constant of the reaction has been found as to be Ke = 4,0. It has been also observed that in temperature range 323-367 K which has been independent amount of catalyst and temperature. On the other hand the reaction has been found to occur between an adsorbed alcohol molecule and a molecule of acid in bulk phase in the presence of catalyst (Eley-Rideal model). It has been also determined that the initial reaction rate increased as linearly with acid concentration but decreased with alcohol and water concentration. From this model it was concluded that the reaction was“surface-reaction control”and its rate will be given by expression r C C A VKe J 1 + KBCB + KWCW, m kf - f V mol. I/'.saaf1VUl Where, concentrations were in the unit of mol.1/1 and it was also showen that the temperature dependency of the constants in the rate expression will be given by the following equations kf= exp(8,68 - 6073/T) L2 (g-kuru reçine)~I.mor1.saat“1 KB= exp(6 1 1 7,6/T- 1 9,79) L. mol'1. Kw= exp(227 1,3^-6,48) L. mol”1. KEY WORDS Esterification kinetics Heterogeneous catalysis Amberlite IR-122 Acetic acid îsobutanol İsobutyl acetate