İletken manyetik materyal olarak bilinen bazı tetratiyofulvalen (TTF) türevleri üzerinde teorik çalışmalar
Theoretical studies on some tetrathiofulvalene derivatives known as conducting-magnetic materials
  1. Tez No: 152915
  2. Yazar: DENİZ ÖĞÜNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada iletken manyetik materyal olarak bilinen bazı Tetratiyofulvalen (TTF) türevleri üzerinde teorik çalışmalar yapılmıştır. Teorik olarak hesaplanan asitlik sabitleri (pKa) kullanılarak AMI, PM3 ve PM5 parametreleri arasındaki uyum gözlenmeye çalışılmış ve en iyi uyumun meta durumu için AMI- PM3 parametresinde olduğu gözlenmiştir. pKa değerlerine karşı çizilen PA değerleri grafiğinde istenen regrasyona ulaşılmış ve en uygun yöntemin AMI ve PM3 parametrelerini kullanmak olduğu gözlenmiştir. Nükleofilik değerlerine karşı çizilen PA grafiklerinde istenilen regrasyon değerlerine moleküllerin gruplandırılmasıyla ulaşıldığı görülmüş ve en uygun yöntemin orto durumu için PM3, meta durumu için PM5 olduğu gözlenmiştir.Deniz Öğünç'ün YÜKSEK LİSANS tezi olarak hazırladığı“İletken Manyetik Materyal Olarak Bilinen Bazı Tetratiyofülvalen (TTF) Türevleri Üzerinde Teorik Çalışmalar”başlıklı bu çalışma, jürimizce lisansüstü yönetmeliğinin ilgili maddeleri uyarınca değerlendirilerek kabul edilmiştir. Danışman Üye Üye Prof. Dr. Cemil ÖĞRETİR Yrd. Doç. Dr. Selma YARLIGAN Yrd. Doç. Dr. Halil Berber
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, theoretical studies on some Tetrafhiofulvalene (TTF) derivatives known as conducting-magnetic materials was done. The harmony between AMI, PM3 and PM5 has been tried to be observed by using the acidity-constants (pKa), obtained by theoretical calculations and it is observed that the best harmony is created between AM1-PM5 parameters for meta position. The value of rcgialion, that was being searched for, has been obtained in the graphic of PA values that was drawn by respecting the pKa values and it is observed that the most useful method was to use AMI and PM3 parameters. In the graphics of PA that was drawn by respecting nucleophilic values, the desirable regration values obtained by forming the molecules and it is observed that the most useful method was to use PM3 for orto position, and PM5 for meta position.