Çatlak ucu mod I gerilim şiddet çarpanlarının sonlu elemanlar yöntemi ile hesaplanması
Calculation of mode I stress intensity factors using the finite element method
  1. Tez No: 153022
  2. Yazar: TANSEL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BORA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kırılma tokluğunu hesaplamak için deneylerde kullanılan numuneler için, integral denklemleri ile türetilmiş olan mod I gerilim şiddet çarpanları, sonlu elemanlar metodu ile yeniden elde edilmiş ve nümerik ile kesin sonuçlar arasındaki farklar incelenmiştir. Çatlak ucunda özel tekil elemanlar kullanılmıştır..Tekil eleman kullanılmadan elde edilen sonuçlar ile tekil eleman kullanılarak elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Konuyla ilgili olarak kırılma mekaniği hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this thesis, mod I stress intensity factors, which were derived from integral equations for samples which are used in fracture toughness experiments, were calculated, and difference between numerical and exact results were investigated. Special singular elements were used at crack tip. The results, which were gained without using singular elements, were compared with the results, taken from the calculation with singular elements. Detailed information about fracture mechanics was given. And all the results were interpered.