Yeni tip suda çözünebilen yüzey aktif diblok kopolimerlerin sentezi, türevlerinin eldesi ve bu polimerlerin çözücü etkilerinin incelenmesi
Synthesis of novel water soluble surfactant diblock copolymers, obtaining derivatised copolymers and investigation of their solvent effects
- Tez No: 153034
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VURAL BÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ÖZET Tersiyer amin metakrilatlara dayalı dar molekül ağırlık dağılımlı ve komonomer oranının çok iyi kontrol edildiği DMA-DEA, DMA-DPA ve DMA-MEMA diblok kopolimerlerinin birer serileri GTP kimyası kullanılarak sentezlenmiştir. Sentezlenen ön blok kopolimerler GPC, NMR teknikleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Bu ön blok kopolimerlerin DMA blokları benzil klorür ile seçimli olarak kuaternize edilerek bir seri katyonik blok içerikli tersiyer amin metakrilat kopolimerleri elde edilmiştir. Elde edilen (Bz-DMA)-DEA, (Bz-DMA)-DPA ve (Bz-DMA)-MEMA türevsel diblok kopolimerlerinin kuaternizasyon dereceleri proton NMR spektroskopisi ile belirlenmiştir. Oldukça yüzey aktif olan ön ve türevsel blok kopolimerler sulu ortamda, ortamın pH'ma, tuz konsantrasyonuna ve/veya sıcaklığa bağlı olarak ikinci blokların dehidratasyonu ile koçözücü gerektirmeden oldukça monodispers miseller oluşturmaktadırlar. Seçimli olarak benzillenmiş diblok kopolimerler [(Bz-DMA)-DEA, (Bz-DMA)- DPA ve (Bz-DMA)-MEMA] l,6-difenil-l,3,5-hekza-trien (DPH)'m çözünürlüğünü arttırıcı olarak kullanılmış ve polimerlerin“kritik çözücü konsantrasyonları”(KSK) UV çalışmaları ile belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen KSK değerlerine bakıldığında, farklı yüzdelerde DMA ve MEMA blokları içeren diblok kopolimerlerde MEMA oranı azaldıkça KSK değerinin de azaldığı görülmüştür. Kuaternizlenmiş DMA oranlan birbirine yakın olan (Bz-DMA)- MEMA ve (Bz-DMA)-DPA karşılaştırıldığında ise, hidrofobik olan DPA'nın KSK değerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Each series of the tertiary amine methacrylate-based diblock copolymers, DMA- DEA, DMA-DPA and DMA-MEMA, were synthesized with narrow molecular weight distributions and well controlled molecular structure by using GTP chemistry. The Precursor diblock copolymers were characterized by using GPC and proton NMR spectroscopy. The DMA residues of the precursor diblock copolymers were then selectively quaternized with benzylchloride to obtain tertiary amine methacrylate based polyelectrolyte containing cationic block. The degree of quaternisation of the derivatized (Bz-DMA)-DEA, (Bz-DMA)-DPA and (Bz-DMA)-MEMA diblock copolymers were determined by proton NMR spectroscopy. These precursor and cationic diblock copolymers form micelles in aqueous solution depending on the solution pH, salt concentration and/or temperature by DMA or BzDMA forming solvated corona and the second block (DEA, DPA or MEMA) forming dehydrated micelle cores. Selectively benzylated diblock copolymers [(Bz-DMA)-DEA, (Bz-DMA)-DPA ve (Bz-DMA)-MEMA] were then used as solubilizers to solubilize 1,6-diphenyl- 1,3,5- hexa-trien (DPH) in aqueous medium. The critical solubilizing concentration (CSC) of the diblock copolymers were determined by using UV spectroscopy. The UV studies indicated that the critical solubilizing concentration of the (Bz- DMA)-MEMA diblock copolymers decreased with the decrease of MEMA content in the diblock copolymer. In addition, when (Bz-DMA)-MEMA and (Bz-DMA)-DPA diblock copolymers containing similar comonomer concentration were used as solubilizer the critical solubilizing concentration of (Bz-DMA)-DPA diblock copolymer was greater than that of the (Bz-DMA)-MEMA diblock copolymer.