ERP kurumsal kaynak planlama
Enterprise resource planning
- Tez No: 153085
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Son yıllarda batı ülkelerinde yoğun ilgi gören bilgisayarla endüstriyel yönetim teknikleri uygulamalarının içinde en yaygın olanının ve uygulamada çok başarılı sonuçlar elde edilenin Kurumsal Kaynakları Planlaması (ERP) kavramı olduğu bilinmektedir. ERP, üretimde darboğazların giderilmesine, dağıtım kaynaklarının daha iyi planlanmasına müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesine ve stokların minimum seviyede tutularak en iyi şekilde kullanılmasına imkan vermektedir. Ülkemizde ERP yazılımları özellikle büyük ölçekli işletmelerde giderek yaygınlaşmakta ve birçok sektörde aranılır hale gelmektedir. Bu çalışmada ERP'nin geçmişi, şu anki durumu ve geleceği incelenerek ülkemiz işletmeleri için gerekli olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ENTERPRISE RESOURCE PLANNING SUMMARY In recent years, it is known that the concept of Enterprise Resource Planning(ERP) is the most widespread in the practices of industrial management techniques with computer in west countries. This method have made possible removing the critical periods in manufacturing, planning the distribution resources, improving the customer services and using the stocks in the best position. In our country ERP software have been widespread gradually in big size companies. In this study, we examined the past, just position and future of ERP. We determined that it was necessary for our country operations. XI