Hydraulic jump on corrugated beds
Dalgalı tabanlarda hidrolik sıçrama
- Tez No: 153382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TOKYAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
oz DALGALI TABANLARDA HİDROLİK SIÇRAMA AYANLAR, Kürşad Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Danışmam : Doç. Dr. Nuray TOKYAY Eylül 2004, 50 Sayfa Bu çalışmada dalgalı tabanın hidrolik sıçramalarına olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneylerde tüm hidrolik sıçramaların serbest olması sağlanmıştır. İki farklı tip dalgalı taban kullanılmıştır. Kavitasyondan korunmak için dalga tepelerinin menba tabanının altında kalması sağlanmış, böylece dalgalı pürüzlülük elemanlarının akımın içinde kalması engellenmiş, akımın içinde kalan pürüzlülük elemanlarına göre olası kavitasyon oluşumunun önlenmesi amaçlanmıştır. Dalgalı pürüzlülüğün, sıçramanın yeri, uzunluğu, sıçrama sonrası oluşan akım derinliği, sıçramada kaybolan enerji üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, literatürdeki bulunan verilerle ve pürüzsüz tabanda oluşan hidrolik sıçrama sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : hidrolik sıçrama, enerji kaybı, dalgalı taban
Özet (Çeviri)
ABSTRACT HYDRAULIC JUMP ON CORRUGATED BEDS AYANLAR, Kürşad M. Sc, Department of Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Nuray TOKYAY September 2004, 50 Pages The objective of this study is to determine the effect of corrugated beds on hydraulic jump characteristics in a rectangular channel. Supercritical flow condition was obtained by using a pressure tank and a gate and all jumps were free. Two different types of corrugated beds were used in the experiments. To avoid cavitation, crests of all corrugations were below the level of the pressure tank bottom, where flow was supercritical, roughness elements would not be protruding into the flow and so the probability of cavitation decreased when compared with protruding roughness. The effect of corrugations on hydraulic jump properties, i.e. location of jump, length of jump, tail water depth, energy dissipation were investigated. These properties were compared with the available data in literature and with the properties of hydraulic jump occurred on smooth bed. Keywords : hydraulic jump, energy dissipation, corrugated beds