A new concept on sampling systems by air cannon application
Hava patlaçları uygulaması ile numune alma sistemlerinde yeni bir yaklaşım
- Tez No: 153664
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT HİÇYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
oz HAVA PATLAÇLARI UYGULAMASI İLE NUMUNE ALMA SİSTEMLERİNDE YENİ BİR YAKLAŞIM Ufuk, Yünel Yüksek Lisans, Maden Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Cahit Hiçyılmaz Ocak 2004, 1 14 Sayfa Endüstriyel üretim sistemlerindeki en önemli kriter, üretim işleminin her kademesinde istenilen ürün kalitesinin bulunup bulunmadığının veya önceden tespit edilmiş standartlara uyulup uyulmadığının kontrolüdür. Bu kontrol hammaddenin tesise girdiği noktadan başlayıp, tespit edilmiş belirli test noktalarında devam ederek sürer. Esasen, malzemenin kalitesini ve içeriğini incelemek için yapılan iki tür kontrol ve analiz yöntemi vardır. Bunlar fiziksel ve kimyasal analizlerdir. Üretim yapan birçok kuruluşta bu analizler o tesisin ilgili laboratuarlarında gerçekleştirilir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için elde test yapılacak bir“numune”(örnek) olmalıdır.Bu“numune”, alındığı noktadaki tüm malzemenin bütün kimyasal ve fiziksel özelliklerini taşıyan gerçek“temsil niteliği”özelliği bulunan bir örnek olmalıdır. Bugün istenilen bir noktadan numune almakta kullanılmakta olan metot ve sistemler bazı dezavantajlar taşımakta ve alman bu numunenin gerçek“temsil niteliği”olmayan bir numune olması gibi problemler doğurmaktadır. Bütün bu problemler tezimizde detayları ile incelenmiş, tartışılmış ve yeni bir yaklaşım ile: Düşük yatırım maliyeti olan İşletme masrafı da düşük olan Çok daha az bakım ve kalibrasyona ihtiyaç gösteren“Doğru”ve“temsil niteliği”olan numunelere ulaşan bir sistem ortaya çıkartabilmek hedef alınmıştır. Teorik çalışmalarla birlikte pratik uygulama işlemleri ve testler yaparak numune almada yeni bir fikir olan“Hava Patlaçları ile Numune Alma Sistemleri”ortaya çıkmıştır. Numune alma konusundaki bu yeni sistem ile daha iyi performansa ve pratik uygulamaya sahip bir“numune alma”sistemine ulaşılması hedeflenmiştir. Anahtar Kelimeler : Hava Patlaçları, Numune Alma, Kalite Kontrol, Numune Kesiti, Tane Boyu Dağılımı vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A NEW CONCEPT ON SAMPLING SYSTEMS BY AIR CANNON APPLICATION Ufuk, Yünel M.Sc, Department of Mining Engineering Supervisor: Prof. Dr. Cahit Hiçyılmaz January 2004, 1 14 Pages The most important criterion in industrial production processes is to control the required product quality and comply with the standards pre-described for the application during any stage of the process. This control begins from the entry of raw material to the plant and continues with pre-determined points. Mainly two different types of inspection and analyses are used to examine the material quality and content. These are physical and chemical analysis. In most of the production plants above mentioned analyses are made in related laboratories of the plant. Therefore, it is necessary to have“sample”to be analyzed. mThis“sample”should have a real“representative”property, which must carry all of the physical and chemical characteristics of the material at the point where this“sample”is taken. The present methods and systems used to take samples from any required point have some disadvantages and present some problems especially for not being“representative”. These problems are discussed in detail within this thesis study and aimed to reach a new concept and system with: Low cost of investment Low cost of operation Less requirement of maintenance and calibration - The achievement of“correct”and“representative”sample As a result of the theoretical studies together with practical application works and experiments, a new concept in sampling, namely“Sampling System with Air Cannons”was introduced. The new system of sampling was tested to give better performance and practical use. Keywords : Air Cannons, Sampling, Quality Control, Sample Increment, Size Distribution IV