Türkiye'de afet kadastrosu çalışmaları ve uygulama analizleri
Working and application disaster cadastre of the pattern in Turkey
  1. Tez No: 153997
  2. Yazar: BİRCAN PARMAKSIZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞABAN İNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE AFET KADASTROSU ÇALIŞMALARI VE UYGULAMA ANALİZLERİ Bircan PARMAKSIZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman:Yrd.Doç.Dr.Şaban İNAM 2004,sayfa:73 Jüri:Yrd.Doç.Dr.Şaban İNAM Yrd.Doç.Dr.Gülgün ÖZKAN Yrd.Doç.Dr.Tayfün ÇAY Dünyada her yıl çeşitli afet olayları meydana gelmektedir. Bu afetler sonunda toplumumuz fiziksel, ekonomik ve sosyal kayıplara uğramaktadır. Ülkemizde Gölcük ve Düzce depremlerinden sonra yaşanılan kayıplar afete hazırlık için alınan tedbirlerin önemini ortaya koymuştur. Ayrıca, afete uğramış bölgelerde; hak sahibi olan afetzedelere yeni konut ve kamu tesisleri yapmak için yeni yerleşim bölgeleri seçilmektedir. Bu çalışma ile; afet sonrası yaşanılan kayıpları azaltmak amacıyla yapılabilecek çalışmalar ele alınmış, mevcut durumdaki eksiklikler ortaya konulmuş ve çeşitli ülkelerdeki uygulamalar incelenmiştir. Ayrıca; çalışmada afete uğramış bölgelere ilişkin afet sonrası yapılan çalışmalar, Afyon ve Gölcük bölgelerine ilişkin afet kadastrosu çalışmaları incelenmiştir.Yapılan inceleme ve araştırmaların neticesinde, afete yönelik yapılan hazırlık çalışmalarının kurumsal ve yasal olarak yeniden ele alınması ile afet zararlarının azaltılabileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Afet, Afet kadastrosu, Afet sonrası çalışmalar, Afet Bilgi Sistemi ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACAT Master Thesis WORKING AND APPLICATION DISASTER CADASTRE OF THE PATTERN IN TURKEY Bircan PARMAKSIZ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geodesy And Photogrammetry Supervisor:Ass.Prof.Dr.Şaban İNAM 2004, 73 Pages Jury: Ass.Prof.Dr.Şaban İNAM Ass.Prof.Dr.Gülgün ÖZKAN Ass.Prof.Dr.Tayfun ÇAY Various disaster events occur in the world every year. Our community undergo economically, social and physically loss after this disaster events. After Gölcük and Düzce earthquake loss in our country pur forward to disaster preparation for take the necessary steps. In addition, new settle districts choose for engraving public to do new laying a foundation in disaster areas. As a conclusion of this study, works research object after disaster loss to reduce, existing position deficiencies occur and examine on various country models. Beside, after disaster studies, Gölcük and Afyon earthquake disaster cadastre studies explain in our study. As a result; disaster loss can reduce with before disaster preparation works. mKEY WORDS: Disaster, Disaster cadastre, After disaster works, Disaster Information System IV