Sudaki kromun membranlar kullanılarak uzaklaştırılması
Removal of chromium from aqueous solution by using of membranes
  1. Tez No: 154008
  2. Yazar: TUĞBA BÜYÜKERKEK TOR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YUNUS ÇENGELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SUDAKİ KROMUN MEMBRANLAR KULLANILARAK UZAKLAŞTIRILMASI Tuğba TOR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Yunus ÇENGELOĞLU 2003, 42 Sayfa Bu çalışmada, kromun en önemli oksidasyon basamakları olan, Cr (III) ve Cr (VT)'nın iyon değiştirici membranlar kullanılarak, aynı anda su ortamından uzaklaştırılması araştırılmıştır. Bunun için, üç hücreli donnan dializ ve elektrodializ sistemleri kullanılarak, tek değerlikli ve çift değerlikli diğer iyonların (ko-iyon) ve farklı akım yoğunluklarının Cr (III) ve Cr (VI) ayırma işlemleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Donnan dializ çalışmaları sonucunda, Cr (III) ve Cr (VI) geri kazanım değerleri (RF) hesaplanmış ve en yüksek RF değerlerinin ortamda ko-iyonlann bulunmadığı durumlarda elde edildiği görülmüştür. Elektrodializ deneylerinde ise, uygulanan akım yoğunluğu arttıkça, elde edilen Cr (III) ve Cr (VI) RF değerlerinin de arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, hem donnan dializ hem de elektrodializ çalışmaları için, Cr (III) ve Cr (Vl)'nın iyon değiştirici membranlardan taşınması ile akış değerleri (J) de ilişkilendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : krom giderimi, iyon değiştirici membran, geri kazanım faktörü, donnan dializ, elektrodializ.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT M. Sc. Thesis REMOVAL OF CHROMIUM FROM AQUEOUS SOLUTION BY USING OF MEMBRANES Tuğba TOR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Chemistry Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Yunus ÇENGELO?LU 2003, 42 Pages In this study, the simultaneous removal of Cr (III) and Cr (VI), the most important oxidation states of chromium, from aqueous media was investigated by using of ion exchange membranes. For that, the effects of other mono and divalent valence ions (co-ions) and different current density on the separation process of Cr (III) and Cr (VI) were investigated by handling of three cells donnan dialysis and electrodialysis systems. As a result of donnan dialysis works, recovery factor (RF) values of Cr (III) and Cr (VI) were calculated and the highest RF values were obtained in the event that co-ions were absence. In the electrodialysis experiments, the higher current density was applied, the higher RF values of Cr (III) and Cr (VI) were obtained. Moreover, for both donnan dialysis and electrodialysis experiments, the transport of Cr (III) and Cr (VI) through membranes was also correlated with the flux (J) data. Key words : chromium removal, ion exchange membrane, recovery factor, donnan dialysis, electrodialysis.