Birlik muharebe gücünün modellenmesi ve hedef programlama ile optimizasyonu
The modelling of unit power and its optimization with goal programming
- Tez No: 154128
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TANER ALTINOK, PROF.DR. ERDAL EMEL, Y.DOÇ.DR. MEHMET AKANSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
BİRLİK MUHAREBE GÜCÜNÜN MODELLENMESİ VE HEDEF PROGRAMLAMA İLE OPTİMİZASYONU Yüksek Lisans Tezi ÖZET Bu çalışmanın birinci aşamasında, muharebe sahasında karşı karşıya gelen iki karşılıklı kuvvetten, dost zırhlı birliğin muharebeyi kazanabilmesi için sayıca ne kadar zırhlı araca ve tanksavar silahına ihtiyacı olduğu; ikinci aşamasında ise, bu birliğin muharebeyi kazanırken kullanması gereken mühimmat miktarı, en düşük maliyete karşın en yüksek etkiyi sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Gerekli silah sayısı ve mühimmat miktarının belirlenmesinde,“Operational Lethality Indices-OLI”metodolojisinden yararlanarak, karışık tamsayılı, ağırlıklı, önceliksiz hedef programlama ile kurulan modeller kullanılmıştır. Kurulan bu modeller LINDO optimizasyon yazılımı ile çözülerek, birlik komutanlarına bir karar destek aracı olarak önerilmiştir. Uygulama askeri bir alanda yapıldığı için, söz konusu birlik ve silah harekât etkinliği değerlendirilmesi gibi konularda gizlilik prensibinden dolayı, veriler gerçeği yansıtmamakla birlikte, çözümün yorumlanabilmesi anlamında kendi içinde tutarlı olarak alınmışlardır. Anahtar Kelimeler : Önceliksiz Hedef Programlama, Operational Lethality Indices, Kapasite Yükleme
Özet (Çeviri)
11 THE MODELLING OF UNIT COMBAT POWER AND ITS OPTIMIZATION WITH GOAL PROGRAMMING M.Sc. Thesis ABSTRACT In the first step of this thesis, the amount of necessary armoured vehicles and anti-tank weapons required to win a battle is decided when two armoured units engage in the battlefield. Following the first step, the amount and the type of tank ammunition is determined to win the above battle with a minimum cost and maximum effectiveness. In order to determine the required amount of weapons and the ammunition, non pre-emptive goal programming is used for models utilizing the“Operational Lethality Indices-OLI”. The models proposed here are solved by LINDO optimization package for further use as a decision support tool for unit commanders. Since the area of study of this thesis is on military concepts, some topics such as the operational effectiveness of the units and the weapons are classified as 'secret'; therefore the given data was modified though consistent within itself for resonable discussion of results. Key Words : Non pre-emptive Goal Programming, Operational Lethality Indices, Capacity Loading