Query dissemination and processing in wireless sensor networks
Telsiz duyarga ağlarında sorgu dağıtımı ve çözümlemesi
  1. Tez No: 154619
  2. Yazar: ÖMER SİNAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT ÖRENCİK, PROF. DR. ŞEBNEM BAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Telsiz ağlar bilginin kolay erişilir olmasını sağladı. Çevre ile etkileşebilme yeteneği ile birleştirildiğinde, gelecekte her yerde işlem yapabilme (ubiquitous computing) günlük hayatın bir parçası olacak. Smart DUST ve diğer DARPA destekli projelerin tamamlanması ve MEMS teknolojisindeki yenilikler ile duyarga düğümleri bir milimetre küp hacme sahip olacaklar ve duyarga ağlarının maliyetinin 1 $ civarında olması bekleniyor. Bu teknolojik gelişmeler yoğun duyarga ağlarının kullanıma açacak. Telsiz duyarga ağlan uzak yerlerin insana müdahelesi olmadan gözlemlenebilmesini sağlar. Bu ağlar müdahelesiz ve bağlantısız bir şekilde çalışır ve güç harcaması çok yüksek öneme sahiptir. Genel amaçlı kendiliğinden uyum sağlayabilen altyapılar kullanıcı isteklerinin dağıtımı ve duyarga verilerinin toplanması için kullanışlıdır. Bu tezde gücü verimli bir şekilde kullanmak için bir yerel sorgu optimizasyonu yapan ve ağ içinde mesaj lan bitiştiren bir duyarga sorgulama mekanizması tanıtılmaktadır. Protokol bir çok katmanlı mimarinin en alt katmam olarak çalışması üzere tasarlanmıştır. Bu mimaride protokol bir gözlem uygulaması aracılığıyla hizmet tabanlı bir tasarısız omurga üzerinden hedef alandaki duyargalara erişimi sağlamaktadır. Tezde sorgular veri üretme karakterlerine göre kıyaslanmaktadır ve bu bağlamda sorgulama sisteminin bileşenleri açıklanmaktadır. TinyOS üzerinde çalışan Mica düğümleri için bir prototip gerçekleştirme yapılmıştır ve bu gerçeklemenin deneysel performans sonuçlan ve karşılaştırmalı veri trafiği verilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki yerel optimizasyon ile veri trafiği kullanıcının belirlediği örnekleme periyodu oranında azalır ve mesaj bitiştirme ise ayrıca veri iletimini %75 oranında azaltır. Ayrıca yine gösterilmiştir ki uygulamaya özel hizmet kalitesi parametreleri dinamik duyarga ağlarının oluşturulması için verimli bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Wireless networking has enabled easy access of information. Combined with the power of interacting with the environment, ubiquitous computing will be a part of modern day life in the future. With the completion of Smart Dust and other DARPA supported projects and improvement in MEMS technology, sensor nodes will have a size of cubic millimeter and sensor node cost is expected to be around 1$. These technological advancements will enable dense sensor networks to be available for use. Wireless sensor networks enable inspection of remote locations without any human intervention. They operate in unattended and untethered mode where power consumption is of greatest importance. General purpose adaptive infrastructures are useful for dissemination of user interests and collection of sensor data. In this thesis, a sensor querying mechanism which provides local query optimization and in- network message concatenation for energy efficient response delivery is presented. The protocol is designed to operate as the lowest tier of a hierarchical architecture that enables access to tiny sensors in the target domain from a monitoring application via a service aware ad hoc backbone. Queries are classified according to data generation characteristics and the components of the querying system are explained in this context. A comparative data traffic analysis and experimental performance results of the prototype implementation on TinyOS running Berkeley mica motes are also given. The results have revealed that local optimization can reduce bit transmission by a multiple of user supplied sampling period parameter and message concatenation can further reduce transmission by 75%. It has also been shown the application specific quality of service parameters can effectively be used to construct sensor querying networks dynamically. XI