Metropol deviniminde gündelik yaşam ve konutun dönüşümü
Transformation of everyday life and the house with in the perpetual motion of the metropolis
- Tez No: 154680
- Danışmanlar: PROF. DR. AHSEN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET METROPOL DEVİNİMİNDE GÜNDELİK YAŞAM VE KONUTUN DÖNÜŞÜMÜ Bu çalışmada, özellikle endüstri devrimi ile yirmi birinci yüzyıl arasındaki süreçte hızla gelişen teknoloji ve medyanın etkisiyle, sürekli bir devinim haline geçen metropol organizmasının gündelik yaşamla ve konutla ilişkisi incelenmektedir. Kent ve gündelik yaşam birbirlerini etkileyip değiştirerek evrimleşen, hem birbirleriyle mücadele eden, hem de birbirleri sayesinde var olabilen sistemlere dönüşmüşlerdir. Hareketin ve hızın giderek önem kazanıp kontrolü ele geçirdiği bu ilişkiler ağında metropol yaşamı düzen ve düzensizliği arasında ritmik olmayan, önceden tahmin edilemeyen, etki-tepki mekanizmasıyla noktalar arasında sıçrayarak ilerleyen bir devinim sürdürmektedir. Gündelik yaşam bu hızı yakalamaya çalışırken içeriği ve işleyişi değişmekte, yaşam değiştikçe kent işleyişi de dönüşmekte ve bu döngü durmaksızın devam etmektedir. Bu kurgu içerisinde konut, insan ölçeğine ve yaşamına en yakın, en tanıdık mekan olmasına rağmen, süregelen bu devinime en çok direnen, hareketin dışında kalmaya çalışan ortamdır. Hem çok nesnel, hem de son derece öznel olma, ve içinde barındırdığı yaşamın kapladığı hacme oranı en büyük mekan olma özellikleriyle diğer bütün mekanlardan ayrılan konut, gündelik yaşam kurgusundaki vazgeçilmez rolüne rağmen mevcut kent işleyişine katılamamaktadır. Ve hem bu yeni mobil network sistemine adapte olup onunla birlikte hareket edebilmesi, hem de kendi iç kurgusunu dış etkenlerden korumayı sürdürüp, adeta seçici geçirgen hücre zan gibi dış dünya ile olan ilişkisini kendi kontrolünde düzenlemeyi sürdürebilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda konutun dönüşüm evrimi incelenmeye çalışılmaktadır. Konut gerçekten de yaşamın tümünü barındırabilecek kapasiteye sahip mekanlar ötesi bir ortam mıdır, yoksa metropolün karmaşası içinde kendi yerini bulamayan insanın fiziksel, tinsel, sosyal vb. yaşantılarını sabitleme ihtiyacından zihninde yaşadığı bir illüzyon mudur? vi
Özet (Çeviri)
SUMMARY TRANSFORMATION OF EVERYDAY LIFE AND THE HOUSE WITHIN THE PERPETUAL MOTION OF THE METROPOLIS Within the course of the twentieth century, significant changes in technologies and media have affected the formation and kinetic motion of metropolises which behave like organisms. In this study, within this perpetual motion, the relation of metropolitan organism to everyday life and the house is examined. City and everyday life have become systems that effect, change and transform each other, systems which struggle but also can coexist because of each other. Within this network of relationships in which the motion and the speed gain more and more importance and get the control, the metropolis life follows a non-rhythmic, unpredictable and continuous course which proceeds with an action-reaction mechanism in-between chaos and order. As the everyday life tries to keep up with the speed of the metropolis, its context and operational mechanism change; in the same way, the city itself transforms as the life changes and this loop carries on perpetually. In this system, in spite of its intimacy and familiarity to human scale and everyday life, house is the medium that acts as the most resistant to the change and tries to be away from the movement. House is distinct from other spaces just because of its characteristics such as being the most objective and subjective space at the same time, and having the biggest ratio of the life kept inside to the space occupied. However, in spite of its indispensable role in everyday life cycle, the house cannot join the ongoing mechanism of the city. At this point, as well as having to adapt and integrate to this new mobile network system, the house also needs to sustain and protect its inner structure from outside effects and maintain its self-controlled relation to the outer world acting as a semi-permeable cell membrane. In this study, the transformational evolution of the house is examined in accordance with the discussions abovementioned. Is the house a real medium that goes beyond all spaces and has the capacity accommodate all aspects of everyday life, or is it just an illusion that derives from a need of immobilizing physical, spiritual and social phenomena of life and exists in human's mind who cannot locate himself in the complexity of the metropolis? Vll