Kumlama işleminin ve bu işleme etkiyen parametrelerin incelenmesi
Study about shot blasting and shot peening processes and parameters affecting on them
  1. Tez No: 154681
  2. Yazar: MEHMET ERDEM SATICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kumlama işlemi sanayide yüzey temizleme ve hazırlama amacıyla veya yüzeyin mekanik özelliklerinin değiştirilmesi amacıyla ya da bir malzeme işleme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Çok çeşitli alanlarda, çok farklı malzemeler için değişik amaçlarla kullanılması kumlama makinalannın çok farklı şekillerde tasarlanmasına yol açmıştır. Tezin ilk bölümünde bu çok farklı makinalarm çalışma sistemleri incelenmiş, standart ve değişen üniteleri sınıflandırılarak günümüzde kullanılan makinalar tammlanmıştır. Her makinanın yapısı ile beraber avantaj ve dezavantajları da belirlenmiştir. İkinci bölümde kumlama işleminin amaçlan ele alınmıştır. Bu işlemin getirdiği faydalar gerek yapılmış deneylerin sonuçlarıyla gerekse görsel bir takım verilerle ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde kumlama mekanizmasına etkiyen parametreler tanımlanmıştır. Bu parametreler: abrasif sertliği, cinsi ve büyüklüğü ve abrasifin fırlatılma hızı, mesafesi ve çarpma açısıdır. Kumlama kalitesinin veya yoğunluğunun ölçülmesi için günümüzde kullanılan yöntemler dördüncü bölümde incelenmiştir. Beşinci bölümde parametrelerin değişimi ile elde edilen farklı sonuçlar ölçülmüş ve tüm kumlama işlemi kendisine etkiyen parametreler ışığında tanımlanmıştır. Bu yüksek lisans tezi ile kumlama işlemi ve kumlamada kullanılan makinalar hakkında türkçe kaynak eksikliğinin giderilmesi hedeflenmiştir. Kumlama işlemine etkiyen parametrelerin tanımlanması ile kumlama işleminin kontrollü bir işlem olduğu, gerekli mühendislik yaklaşımıyla optimum fayda elde edilebileceği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
Shot blasting & peening processes used in the industry for three different aims, which are surface preparing and cleaning processes, evaluating mechanical properties of metal surfaces or a manufacturing process. The use of shot blasting & peening machines in these different fields, for different materials and for different purposes causes them to be designed in very different ways. At the first part of the thesis different machines that are used today, are examined and classified according to their standard and variable units. With every different machine, its advantages and disadvantages are determined. At the second part the goal of shot blasting & peening is considered. The benefits of the process are underlined by already concluded experiments or by visual datum. At the third part parameters affecting shot blasting & peening process are determined. These are: abrasive hardness, type and size, abrasive throwing speed, range and impact angle. The processes used for identifying shot blasting & peenig quality and blasting intensity are examined at the fourth part. And at the fifth part, the results obtained by different parameter inputs are listed for defining the whole process. This graduate thesis aims to fulfill the gap in Turkish sources for shot blasting & peening processes and machines used for that purpose. By identifying parameters it is shown that the process is controllable and can give optimum results by appropriate engineering approach.