Farklı katkı maddeleriyle birlikte silolanan çayır silo yemlerinin yem değerinin saptanması
Determination of feeding value of grass silage with different silage additives
- Tez No: 154752
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜLAY DEMİRKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET FARKLI KATKI MADDELERİYLE BİRLİKTE SİLOLANAN ÇAYIR SİLO YEMLERİNİN YEM DEĞERİNİN SAPTANMASI TANYILDIZ, İlhan Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç Dr. Tülay DEMİRKUŞ Ocak 2004, 40 sayfa Bu çalışmada, çiçeklenme döneminde hasat edilen çayır otlarının farklı katkı maddeleriyle (arpa, ÇOa; kepek, ÇOk) birlikte silolanması sonucu elde edilen çayır otu silo yemlerinin (ÇSY) silo yemi kaliteleri, in vivo sindirilme dereceleri ve buna dayalı enerji içerikleri ile in vitro gaz oluşumuna dayalı enerji içerikleri belirlenerek karşılaştırılmıştır. Katkılı ve katkısız çayır otu, toprak üstü naylon silolarda 120 gün inkübasyona bırakılmıştır. Silo yem gruplarının sindirilme derecelerinin belirlenmesi amacıyla uygulanan klasik sindirim denemesi yönteminde, 1.5 yaşlı 12 adet Akkaraman erkek toklu kullanılmıştır. Silo yemlerinin pH değerleri 4.9-5.8 arasında bulunmuştur. Laktik asit düzeyi kontrol grubu çayırotu (ÇO) silo yemininde 35.4 mvalE/silo yemi, ÇOa silo yeminde 78.9 mvalE/100 g silo yem, ve ÇOk silo yeminde ise 64.1 mvalE/100 g silo yemi olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF FEEDING VALUE OF GRASS SILAGE WITH DIFFERENT SILAGE ADDITIVES TANYILDIZ, İlhan MSc, Animal Science Supervisor: Asst. Prof. Dr. Tülay DEMİRKUŞ January 2004, 40 pages In this study, quality degree, in vivo digestibility and energy contents, in vitro energy contents of grass silages, harvested at flowering time and ensiled with additives (barley, ÇOa; bran, ÇOk) and without additives were determined and compared. Silages were incubated in nylon silo at soil surface for 120 days. Twelve Akkaraman rams at 1.5 years old were used in determining digestibility of silages for conventional (in vivo) digestibility technique. pH's silages ranged from 4.9 to 5.8. Lactic asit concentracion belonging to ÇO, ÇOa and ÇOk silages were determined as 35.4, 78.9, 64.1 mvalE/100 g silage.