Yemleme sıklığı, rasyondaki protein düzeyi ve balık büyüklüğünün japon pisi balığı'nın (Paralichthys olivaceus) gelişimi, besin madde sindirimi, vücut kompozisyonu ve nitrojen kullanım oranı üzerine etkileri
Effects of feeding frequency, dietary protein level and fish size on growth body composition, nutrient digestibility and nitrogen utilization of japanese flounder, Paralichthys olivaceus
- Tez No: 154863
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
YEMLEME SIKLIĞI, RASYONDAKİ PROTEİN DÜZEYİ VE BALIK BÜYÜKLÜĞÜNÜN JAPON PİSİ BALIĞVNW(Paralichthys olivaceus) GELİŞİMİ, BESİN MADDE SİNDİRİMİ, VÜCUT KOMPOZİSYONU VE NİTROJEN KULLANIM ORANI ÜZERİNE ETKİLERİ ÖZET Bu araştırmada, yemleme sıklığı ve rasyondaki protein düzeyinin Japon pisi balığının {Paralichthys olivaceus) gelişimi, vücut kompozisyonu ve besin maddeleri sindirimi ile, balık büyüklüğünün nitrojen metabolizması üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Hk denemede, ortalama ağırlıkları 0.4 g olan Japon pisi balıklan, 3 farklı yemleme sıklığında (günde bir, iki ve üç kez), eşit enerjili (4.7 kcal/g yem), protein kaynağı olarak balık unu ve kazeinin kullanıldığı beş farklı protein düzeyinde (% 40, 46, 52, 58 ve 64) hazırlanan yemler ile 40 gün boyunca beslenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Ill EFFECTS OF FEEDING FREQUENCY, DIETARY PROTEIN LEVEL AND FISH SIZE ON GROWTH, BODY COMPOSITION, NUTRDSNT DIGESTIBILITY AND NITROGEN UTILIZATION OF JAPANESE FLOUNDER, Paralichthys olivaceus ABSTRACT In the present study, the effect of feeding frequency and dietary protein level on growth, whole body proximate composition and nutrient digestibility, and the effect of fish size on the nitrogen metabolism of Japanese flounder {Paralichthys olivaceus) were investigated. In the first study, five isocaloric fish meal-casein based diets containing different protein levels (40, 46, 52, 58 or 64 %) were prepared and fed to fish (initial mean weight 0.4 g) near the satiation level per day corresponding to the varied feeding frequencies (one, two and three times a day) for 40 days. The results indicated that weight gain, specific growth rate and feed intake significantly increased with feeding frequency and dietary protein level. There was no interactive effect on the fish growth between feeding frequency and dietary protein level. Two times feeding frequency was found to be enough to support the maximum growth of juvenile Japanese flounder. Under the optimum feeding frequency (two times a day) condition, the optimum dietary protein requirement of juvenile Japanese flounder was found to be 57.8 % described by broken line regression analysis. The proportion of the lipid and protein in whole body increased with increased number of feedings. As the dietary protein level increased, whole body protein also increased, but whole body lipid contents decreased. Apparent protein, lipid and dry matter digestibility coefficients were not affected by feeding frequency. However, lipid and dry matter digestibility were affected by diet composition.IV Results indicated that the optimum feeding frequency for maximum growth was two times a day with the diet containing 57.8 % protein for Japanese flounder growing from 0.4 to 18 g when fed near satiation. In experiment U, effects of dietary protein level and fish size on total ammonia nitrogen excretion rate of Japanese flounder were studied. Monitoring of total ammonia nitrogen (TAN) excretion rates were performed to evaluate the nitrogen utilization of varying size of Japanese flounder fed the diets containing 40 to 64 % dietary protein. TAN concentration of samples was measured every 2 h following 24 h after feeding. Results indicated that the hourly TAN excretion rates of starved fish of size I (13.5 g) and JJ (41.2 g) were significantly higher than that of the size III (119.0 g) (PO.05). The only peak on post-brandial excretion mainly occurred 2-4 h after feeding in size I and II. However, the fish of size HI tended to reach to the peak with slightly longer time. Daily TAN excretion significantly increased with increasing nitrogen intake, but decreased with increasing fish size. No interactive effect of fish size and nitrogen intake was observed for daily TAN excretion. The relationship between nitrogen intake and ammonia excretion rate was identified by the simple regression in each size, and intercepts of the equations represented the ration of ingested nitrogen diverted to ammonia (INDA). According to the proportions of INDA, size HJ showed more effective nitrogen utilization than those size I and size II. Better nitrogen utilization with increasing size indicated that protein requirement of Japanese flounder decreases with increasing size, possibly because nitrogen utilization for energy decreased as fish size increasing in immature Japanese flounder.